Sarılmanın 9 Şahane Etkisi

Sarılmak nedir sizce? Sadece kollar ile bedenin buluşması mı? Asla! Sarılmanın sağlığınız için birçok faydası var. Şimdi bahsedeceklerimizden sonra bir insana sarılırken daha çok düşünecek, sarıldığınız insanları daha iyi seçeceksiniz.

1. Oksitosin Hormonu Salgılatır

Aşk hormonu olarak da bilinen stresi azaltma, bağlılığı geliştirme gibi olumlu birçok etkisi bulunan oksitosin hormonu; sarılma anında artış gösterir. Bir anlamda sarılmak ile aşık olmanın vücuda olan etkileri birbirine epeyce benziyor diyebiliriz. Diyeceğimiz o ki, ekmek yoksa pasta yesinler mi bilemeyiz; ama aşk yoksa sarılsınlar diyebiliriz.

sarılmak

2. Duygu Aktarımı Gibidir

Sarılan iki insanın her zaman daha güçlü bir iletişimi vardır. Sarılarak anlaşmak, empati kurmak olduğundan daha kolay bir hal alır.

3. Sadakatin Anahtarıdır

Arkadaş, eş, sevgili, dost her ne olursa sarıldığımızda o insana karşı bağlılık duygumuz gelişir ve sadakat duygumuz artar.

4. Depresyona İyi Gelir

Bazen bir kez sarılmak, bin kez terapiye gitmekten iyidir. Çağımızın vebası, stres kaynaklı depresyondan sarılarak arınabilir, kolayca iyi hissettiğimiz zamanlara dönebiliriz.

5. Hamilelere İyi Gelir

Bol sarılmalı bir hamilelik dönemi, anne için oldukça iyi sonuçlar demektir. Sarılmak, hamileliğin daha rahat geçmesini sağlar doğum sonrası depresyon yaşanmasını önler.

6. Gerginliği Alır

Kötü bir gün geçirdiniz, stres seviyeniz oldukça yükseğe çıktı; hemen en sevdiğinize sarılın iyi etkiyi tüm ruhunuzda hissedin.

7. Güven Verir

Hayattan en bunaldığınız, en savunmasız hissettiğiniz anda sarılarak tüm kötü düşüncelerinizden arınmanız mümkün.

8. Rahat Bir Uyku Sağlar

Gün içerisinde sevdiklerinize bolca sarılırsanız yatağınıza girdiğinizde rahat bir ruh haline sahip olur ve uykuya kolayca dalabilirsiniz.

9. Kalpleri Yumuşatır

İki kişi sarıldığında kalpler birbirinin üzerine denk gelir, kalp çarpıntılarınızı hisseder duygu yoğunlukları yaşarsınız. Kalbinizin yerini daha iyi fark eder daha sevgi dolu ve şefkatli bir insan olursunuz.

Hadi şimdi en yakınınızdakine sarılın ve ona en büyük hediyeyi verin.