Sirkenin İyi Geldiği 10 Durum

Sirke de uç lezzetlerden biri. Ya çok sevilir ya da nefret edilir. Ortası pek yoktur; ama ona alışsanız iyi edersiniz çünkü faydaları saymakla bitmiyor. “Keskin sirke küpüne zarardır.” da peki neye yararlıdır?

Biz birkaç yararını sizin için saymaya başlayalım, şöyle buyrun:

 1. İnsülin Direncini Düşürür

Yapılan araştırmalarda özellikle yatmadan önce alınan bir miktar sirkenin kan şekeri seviyesini düşürdüğü, diyabet sorunu olan kişiler için şifa olduğu ortaya konmuştur.

elma-sirkesi

2. Sedef Hastalığına İyi Gelir

Sedef hastalığının binlerce tedavi yöntemi vardır; ancak hiçbiri kesin sonuç vermeyebilir. Bunun için alternatif bir tedavi yöntemi olarak sirkeden yararlanabilirsiniz. Sirke, vücudun pH faktörünü dengeleyerek sedef hastalığının iyileşmesine yardımcı olur.

sirke

3. Cilde İyi Gelir

Bir miktar elma sirkesi ve salatalık suyunu karıştırarak cildinize uygulayın. Bu karışım ile cildinizin sıkılaşıp gözeneklerinizin nefes almasına yardımcı olabilirsiniz.

cilt-bakimi

 

4. Ayak Sağlığı İçin Faydalıdır

Bir leğen suya bir bardak su sirke katın ve mucizelere tanık olun! Ayaklarınızı bu suda yaklaşık 10-20 dakika bekleterek hem ayak kokusunu önleyebilir hem de ayaklarınızdan günün yorgunluğunun atılmasına yardımcı olabilirsiniz.

beyaz-spor-ayakkabi-temizligi

5. Parlak Saçlar

Saçlarınızı yıkadıktan sonra iki yemek kaşığı sirke karıştırdığınız su ile durulayın. Böylece saç köklerini güçlendirip saçlarınızın daha parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

kahverengi-sac

 

6. Parlak Dişler

Dişlerinizdeki lekelerden şikayetçiyseniz çözümü, sirke ile fırçalamak olabilir. Dişlerinizi sirke ile fırçalayıp sonrasında bol su ile durulayarak daha parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

dis-eti-kanamalari

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yemeklerinizin içerisine bir miktar sirke katarak daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilir, soğuk algınlıklarına karşı etkili bir koruma sağlayabilirsiniz.

balkabakli-salata

 

8. İyi Bir Detoks Aracıdır

Yapılan araştırmalarda sirkenin vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

cilek-detoksu

 

9. Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Güneş yanıklarındaki acınızı hafifletmek için yoğurttan başka bir dost olarak sirke! Güneş yanığı olan bölgenize sirkeli su uygulayarak yanığın etkisini azaltıp rahatlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

elma sirkesi

 

10. Ev Temizliğinde Önemli

Sirkenin faydaları sadece vücudumuz için olmakla sınırlı kalmıyor. Temizlik yaparken deterjan yerine sirke kullanarak kendinizi ve evinizi kimyasallardan uzak tutup daha etkin bir temizlik elde edebilirsiniz. Sirkeyi özellikle banyo ve mutfak temizliğinde kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Kişisel kullanımlarınız için uzmanınıza başvurmalısınız…