Yumurta Kabuğunu Kullanabileceğiniz 8 Nokta

Yumurta; kahvaltının ve birçok yemeğin vazgeçilmezleri arasındadır. Kalsiyum deposu olması sayesinde özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça önemlidir. İçi bu kadar önemsenen yumurtanın dışında yer alan kabukları pek önemsenmez ve direkt olarak çöpe gönderilir. Peki yumurta kabuklarının ne kadar faydalı olduğu ve birçok alanda işe yaradığı bilinse yine de çöpe atılır mıydı?

İşte yumurta kabuğundan yararlanabileceğiniz 8 nokta:

1. Bitkileri Güzelleştirmek İçin Kullanın

Yumurta kabuğu, tıpkı yumurta gibi birçok yararlı vitamin ve kalsiyum içerir. Bu özelliği sayesinde bitkiler için gübre olarak kullanılabilecek etkiye sahiptir.
Yumurta kabuklarını blender ile toz haline getirip dikimden önce toprağın dibine dökerek bitkinin daha güçlü ve güzel çıkmasını sağlayabilirsiniz.

cicek-bakimi

2. Cildinizi Güzelleştirmek İçin Kullanın

Yumurta kabuğu ile cildinizdeki lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Blenderden geçirdiğiniz 1 tatlı kaşığı kadar yumurta kabuğunu, 1 tatlı kaşığı kadar yoğurt, 2 tatlı kaşığı kadar yumurta akı, 3 damla limon suyu ile güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinizde lekeden şikâyet ettiğiniz bölge üzerine uygulayın ve 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra bol su ile durulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda cildinizin kısa zamanda lekelerden kurtulup iyileştiğini görebilirsiniz.

cilt-bakimi

3. Tencereleri Temizlemek İçin Kullanın

Yumurta kabukları, vitamin kaynağı olmasının yanı sıra harika bir temizlik malzemesidir. Yumurta kabuklarını 5 dakika kadar kaynattıktan sonra bir miktar sabunlu su ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir bez yardımı ile tencere, tava, çaydanlık gibi mutfak araç gereçlerini temizlemek için kullanın. Harika sonuçların tadını çıkarın.

kirli_tencere

4. Haşereleri Uzak Tutmak İçin Kullanın

Yumurta kabuğunun keskin kokusu ile birçok haşereyi kolaylıkla uzaklaştırmak mümkündür. Yumurta kabuklarını sebze ve meyvelerin etrafına saçarak salyangoz, tarla kurtları gibi birçok haşereden yiyeceklerinizi koruyabilirsiniz.

yumurta-numaralari-ne-anlama-geliyor

5. Kaşıntıları Yok Etmek İçin Kullanın

Bir türlü kesilmeyen cilt kaşıntısından şikâyet ediyorsanız çareniz yumurta kabuğunda gizli olabilir. Bir miktar yumurta kabuğunu suda 5 dakika kadar kaynatın, daha sonra elma sirkesi ile güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı kaşıntı olan bölge üzerine uygulayın. Kısa süre içerisinde kaşıntı ve kızarıklık gibi durumların iyileştiğini göreceksiniz.

yumurtalarin-ustundeki-rakamlar

6. Giysileri Beyazlatmak İçin Kullanın

Yumurta kabuğu, giysi ve çamaşırları beyazlatma konusunda birçok deterjandan daha etkili olabilir. Bir miktar yumurta kabuğunu limon dilimleri ile karıştırın ve temiz bir tülbentin içine koyun. Daha sonra hazırladığınız tülbenti yıkama sırasında çamaşır makinesinin içerisine atın. Yıkama sonunda çamaşırlarınızın ve giysilerinizin bembeyaz olduğunu görecek, temizliğin keyfini çıkaracaksınız.

yumurta_

7. Kuşları Beslemek İçin Kullanın

Bizim attığımız yumurta kabukları, kuşlar için nefis ve besleyici bir yiyecek olabilir. Kuru, beyaz yumurta kabuklarını 120 dereye ayarladığınız fırında yaklaşık 20 dakika kadar ısıtın. Daha sonra küçük bir şekilde parçalayıp soğumaya bırakın. Hazırladığınız yumurta kabukları, özellikle dişi kuşlar için harika bir ek gıda olacaktır.

yumurtalarin-numaralari

8. Tırnak ve Çevresinin Sağlığı İçin Kullanın

Birkaç yumurta zarı ve kabuklarını kırarak karıştırın. Kabuklar kuruyunca zarlı kısmın sorunlu olan bölgeye gelmesine dikkat ederek tırnaklarınıza sürüp bantlayın ve bir gece bekletin. Ertesi gün kurumuş ve soyulmuş tırnaklarınızın iyileştiğini, kenarındaki tırnak derisinin yumuşadığını fark edeceksiniz.