Bezelye Pişirme Önerileri

İçerdiği bol miktarda protein, lif, nişasta K, A, C ve E vitaminleri; magnezyum, potasyum, fosfor ve demir gibi mineralleri sayesinde insan sağlığı için oldukça faydalı olan bezelyeyi ister sulu yemek olarak ister garnitür olarak isterseniz de salata, börek ya da çorbalarda lezzetle tüketebilirsiniz.

İşte bezelyeyi doğru bir şekilde pişirmeniz için dikkat edeceğiniz 6 önemli detay:

1. İyice Temizleyin

Bezelye, temizlenmesi en kolay sebzelerden biridir. Taze kabuğundan ayırdığınız tanecikleri bol su ile yıkadıktan sonra istediğiniz yemek için kullanmaya başlayabilirsiniz.

bezelye-yemekleri

2. Hemen Pişirin

Bezelyelerin lezzetli olabilmesi için en önemli detay ayıklandıktan sonra bekletilmeden hemen pişirilmesidir. Eğer ki bekletilirse bezelyeler kuruyup sertleşebilir.

bezelye-tarifleri

3. Kurumaması İçin Soğuk Su

Söylediğimiz gibi bezelyelerin bekletilmeden pişirilmesi en doğrusudur; ancak hemen pişirmeniz mümkün değilse bezelyeleri bir gün soğuk suda bekleterek kurumalarını önleyebilir daha diri olmalarını sağlayabilirsiniz.

bezelye

4. Rengini Kaybetmemesi İçin…

Bezelyenin güzel rengini kaybetmemesi için pişirme esnasında suyuna bir tutam karbonat ya da birkaç damla sirke ekleyebilirsiniz. Böylece hem rengini hem de lezzetini kaybetmemiş bir bezelye yemeği hazırlayabilirsiniz.

bezelyenin-faydalari

5. Haşlama Süresine Dikkat Edin

Bezelye yemeği için 30-40 dakika kadar haşlama süresi ideal olacaktır; ancak bezelyeleri daha sonra yemeğini yapmak üzere haşlayacaksanız haşlama süresini 20 dakika olarak kısaltmanızda fayda olacaktır.

bezelye

6. Suyunu ve Ateşini İyi Ayarlayın

Lezzetli bir bezelye yemeğinin kısık bir ateşte, çok fazla olmayan bir su miktarı ile pişmesi gerekir. Salça ve suyun iyice birbirine karışması, bezelyenin ne denli lezzetli olacağını işaret eder.