Doğal Yöntemlerle Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

Renkli renkli reçeller, salatalar, dondurmalar hepimizin hem göz zevkini hem de iştahını kabartır. Bu güzel, rengarenk görünümler iyidir de arka planında ne vardır hiç düşündünüz mü? Tabii ki bolca kimyasal madde! Kimyasallardan uzak, sadece güzel görünüm ve lezzete yakın olmak istiyorsanız renkli görünümü sağlayan gıda boyalarının doğal yapımını öğrenmeniz gerekir. 

İşte rengarenk ve sağlıklı lezzetler için gıda boyası hazırlamanın tamamen doğal 7 yöntemi:

1) Tutkunun Tarifi

Kıpkırmızı, aşk dolu bir pasta mı yapmak istiyorsunuz? O hâlde yardımınıza nefis pancarlar koşuyor!
Uygun büyüklükte bir tencere seçin ve içerisinde 3 adet orta boy pancarın suyu ile 3 tepeleme yemek kaşığı kadar toz şekeri kaynatın. Şurup haline gelen karışımı istediğiniz tarifte iki yemek kaşığı kadar kullanarak nefis bir kırmızı rengi elde edin.

dogal-gida-boyasi

2) Yeşil Büyü

Ormanların rahatlatıcı büyüsünü yemeklerinize katmak istiyorsanız ıspanak harika bir yardımcı olacak! 
Güzelce temizlediğiniz 15 yaprak ıspanağı yarım bardaktan biraz fazla suya koyup haşlayın. Yumuşayan ıspanakları blenderden geçirin ve soğuduktan sonra buz kalıplarında dondurun. Kullanmak istediğinizde ihtiyacınız kadar çözün ve malzemeler arasına ekleyin. İstediğiniz yeşil rengini elde edin.

gida-boyasi

3) Hayal Rengi

Kız bebek doğumunu kutlamak için uçuk pembe kurabiyeler mi hazırlayacaksınız? Sevimli kurabiyelerinizin tatlı rengi bizden! Tıpkı üstte bahsettiğimiz kırmızı gıda boyası hazırlarken olan adımları uygulayın, sadece karışım kaynadıktan sonra içine bir paket kabartma tozu ekleyin. Böylece tutkunun kırmızısı açılıp tatlı bir pembe rengi halini alacak. 

gida-boyasi-nasil-yapilir

4) Allısı Morlusu Kaça Kilosu?

Büyüleyici, tatlı bir mor ile etkili tarifler yapmak istiyorsanız doğru geldiniz! Küçük bir mor lahanayı kapın ve katı meyve sıkacağında sıkın. Elde ettiğiniz suya 4-5 kaşık kadar toz şeker katıp kaynamaya bırakın. Kaynayan şurubu istediğiniz tarifte 2 yemek kaşığı kullanarak hedeflediğiniz büyüleyici renge sahip olun.

gida-boyasi-yapimi

5) Umut Rengi

Sonsuz gökyüzü ve iyileştirici denizlerin nefis rengini yemeklerinize katmaya ne dersiniz? 

Tıpkı mor rengi elde etmek için yaptığınız adımları bu kez mavi rengi elde etmek için uygulayın. Tek fark,kaynadıktan sonra içerisine bir paket kabartma tozu ekleyin. Böylece mor rengi yavaşça açılıp harika bir mavi rengine dönüşecek.

bezelye-yemekleri

6) Enerji Dolu

Enerji veren renklerden biri olan turuncuyu yemeklerinize verebilmek için havuç yanınızda! Doğramış olduğunuz 3 adet havucu, 2 su bardağı su ile kaynatın. Soğuduktan sonra blenderden geçirip buz kalıplarına dökün. İhtiyaç halinde kalıplardan çıkarıp kullanın ve nefis turuncu rengi ile gözlerinize şölen yaşatın.

havuç

7) Güneş Etkisi

İhtiyacınız olan; bir tropikal arkadaş mango ve ismine münhasır zerdeçal! 
Bir mangoyu blenderden geçirerek püre haline getirin. Daha sonra 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ile karıştırıp buz kalıplarına paylaştırın. İhtiyaç halinde çıkarıp kullanarak güneş kadar güzel bir sarı rengi elde edin.