Duş Perdesi Nasıl Temizlenir?

Günün yorgunluğunu attığımız keyifli bir duşun şahidi, etrafı da bizi de koruyan duş perdelerinde zamanla çeşitli lekeler, kireçlenmeler ve hatta küflenmeler oluşup keyfinizin kaçmasına neden olabilir; ancak “Keyif kaçırmak bana göre değil, çözümler bana göredir.” diyorsanız sizi yazımızın devamına alalım. Kirlenen duş perdelerinizi ilk günkü hallerine kavuşturabilmek için burada 5 kolay temizleme yöntemini sizin için sıraladık. İşte detaylar…

  • Karbonatlı Karışım

Karbonat, temizlik alanında etkili bir güce sahip malzemelerden biridir. Lekelenen duş perdesi için de kurtarıcı bir temizleyici görevindedir. 2 bardak sıcak su içerisine yarım bardak kadar karbonat karıştırın. Karbonat iyice çözüldükten sonra karışımı sprey şişesine doldurun. Karışım soğuduktan sonra duş perdesi üzerine sıkın. Bu yöntem ile lekelerin yok olduğunu görecek, temizliğin keyfini çıkaracaksınız. İnatçı kirlerin tekrarlamaması için bu yöntemi 2 haftada bir tekrarlamayı unutmayın.

  • Çamaşır Suyu

Her derde deva çamaşır suyu, duş perdenizin tertemiz olabilmesi için de yanınızda! Özellikle duş perdesinde küflenmeler oluştuysa çamaşır suyu harika bir sonuç verecektir. Bir kovaya ılık su ve bir miktar çamaşır suyu ekleyin. Daha sonra duş perdesini hazırladığınız suyun içerisine koyun ve yarım gün kadar bekletin. Son işlem olarak perdeyi çamaşır makinesinde yıkayın ve küflenmelere veda edin.

  • Sodalı Su ya da Sirkeli Su

Bir kova içerisine su ve sodadan oluşan karışımınızı hazırlayın. Diğer yandan duş perdesini yerinden çıkarıp düz bir zemin üzerine serin. Karışıma batırdığınız sünger yardımıyla perdenizi temizleyin. Aynı yöntemi soda yerine sirkeli su ile de uygulayabilirsiniz. Bu basit yöntemle duş perdeniz artık eskisi gibi olacak!

  • Limon Suyu

Limon da temizlik denince akla gelen en etkili malzemelerden biridir. Bol asidik özelliği sayesinde çıkaramayacağı leke neredeyse yoktur. Duş perdesi temizliği de limonun hünerli olduğu konulardan biridir. 5 adet limonun suyu ile karıştırdığınız 1 litre sıcak su içerisine duş perdenizi koyun ve 20 dakika kadar bekletin. Bu süreden sonra perdeyi normal deterjan ile elinizde ya da çamaşır makinesinde yıkayın. Böylece duş perdenizin tamamen temizlenmesini sağlayın.

  • Bulaşık Deterjanı

Duş perdelerinde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de perdenin kireçlenmesidir. Kireçlenmeyi yok edebilmek için uygulayacağınız yöntem ise çok basit! 2 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı ve yarım litre kadar çamaşır suyunu karıştın. Daha sonra hazırladığınız karışımı sprey şişesine doldurup sorunlu bölgelerin üzerine sıkın. Kireçlenen bölgelerin eski haline kavuşmasını sağlayacak, duş perdenizin güzelliğinin keyfini çıkaracaksınız.