Muskatın 6 Faydası

Bu başlıkla birlikte belki de ilk kez haberdar olacağınız muskat, aslında büyük bir çoğunluk tarafından bolca kullanılan ve birçok faydalı etkiye sahip bir besin. Gelin onu daha yakından tanıyalım ve hayatımıza daha çok ekleyelim…

1. Muskat Nedir?

Muskat, Asya ve Amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişir. Küçük Hindistan cevizi sayılan bu besin özellikle Hint mutfağının vazgeçilmez seçenekleri arasındadır. Türkiye’de de hemen hemen her yemekte kullanılmaya başlanan muskat, keskin lezzeti ile birçok yemeğin aromatik özellik kazanmasını sağlar.

2. Sindirimi Hızlandırır

Muskat, toz haline getirildiğinde sindirim için son derece yararlıdır. İçerdiği lif sayesinde bağırsak hareketlerini teşvik ederek kabızlık gibi çeşitli bağırsak sorunlarının engellenmesine yardımcı olur.

3. Anti Bakteriyeldir

Muskat, çeşitli yemeklere konmasının yanı sıra diş macununa eklendiğinde ağız yaralarını önlemesiyle de bilinir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde diş eti, ağız içi yaralarını iyileştirme özeliği bulunan muskatı bir tedavi yöntemi olarak da kullanabilirsiniz.

4. Cildi Güzelleştirir

Muskat, kozmetik dünyasında bolca kullanılmaktadır. Kakao yağı yerine geçmesiyle bilinmesinin yanı sıra tropikal olarak uygulandığında siyah nokta ve akne izlerinin yok olmasına yardımcı olur.

5. Rahat Bir Uyku Sağlar

Muskat, vücudu ve ruhu rahatlatan bir etkiye sahiptir. Eğer geceleri uyumakta sıkıntı çekiyorsanız içerisine bir miktar muskat karıştırdığınız ılık süt, sizi sakinleştirilecek ve daha rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

6. Beyni Çalıştırır

Muskat, beynin daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. İyi bir beyin uyarıcı olan muskat sayesinde beyin fonksiyonlarını harekete geçirebilir yorgunluk, stres, depresyon gibi sorunların etkilerini yok edebilirsiniz. Özellikle okul ve iş hayatı gibi konsantrasyon ihtiyacı duyulan dönemlerde mutlaka yeterli miktarda muskat tüketmeye özen göstermeniz gerekir.