Saç Kırıklarından Kurtulmanın 6 Yolu

Saçlarınızı uzatmak istiyor ama bunun için bir türlü kırıklardan izin çıkmıyorsa yazımızın devamı işinize yarayabilir. İşte, sizi saç kırıklarından kurtaracak 6 etkili yol…

1. Doğal Yağlardan Yararlanın

Saç kırıklarından kurtulmak için güzellik salonlarına ayıracak ne paranız ne de vaktiniz yoksa işte size en az güzellik salonlarında uygulanan serumlar kadar etkili doğal yağ önerileri! Her gün saç uçlarınıza birkaç damla Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytinyağı ya da argan yağı uygulayarak saç uçlarınızın beslenmesini ve onarılmasını sağlayabilirsiniz.

2. Doğal İçerikli Şampuanlar Kullanın

Severek kullandığınız birçok şampuan, saç uçlarınızda ciddi ölçüde kırılmalara yol açmaktadır. Saç kırıklarından kurtulmak için özellikle sülfat içeren şampuanlardan vazgeçmeli, doğal içerikli şampuanlar kullanmaya önem vermelisiniz.

3. Tararken Dikkatli Davranın

Saçlardaki kırıkların başlıca nedenlerinden biri yanlış tarak kullanımı ve yanlış tarama şekilleridir. Bunu önlemek için öncelikle yumuşak dişlere sahip bir tarak edinin ve saçlarınızı daima uçlardan başlayarak tarayın. Aynı zamanda saçlarınız ıslakken daha kırılgan olduğundan henüz kurumadan taramamaya özen gösterin.

4. Sıcak Sudan Vazgeçin

Sıcacık bir suyla yapılan banyo hepimizin sevdiği şeyler arasındadır ancak saçlarımızın bu durumdan pek de hoşnut olduğu söylenemez. Sıcak su; saçların pH dengesini bozan, saç sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biridir. Yıkama sırasında sıcak su kullanımından vazgeçerek saçlarınızın kurumasını, elektriklenmesini ve kırılmasını önleyebilirsiniz.

5. Toplarken Dikkat Edin

Saçlarınızı şekillendirmek isterken yanlış saç toplama stilleriyle saçlarınızın kırılmasına sebep olmayın. Her gün saçlarınızı sıkı sıkı toplamaktan, toplamak için sıkan lastik tokalar kullanmaktan vazgeçerek saçlarınızın kırılmasını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

 

6. Ek Uygulamalardan Kaçının

Bazen de saç kırıklarını önlemek için bir şeyler yapmak değil de bir şeyler yapmamak gerekir. Güzelleşmeye çalışırken tercih ettiğiniz perma, boya, fön, maşa gibi çeşitli uygulamalar saçlarınızın çok fazla kırılmasına neden olur. Saç kırıklarını önlemek için bu tip uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınmalı, onları sadece özel günlerde tercih etmelisiniz.