Tıkanmış Lavaboyu Açma Yöntemleri

Lavabo tıkanıklığı; yemek artıklarının birikmesi gibi nedenlerle oluşup çok sık yaşanan, can sıkıcı durumlardan biridir. Açmaya çalışırken bir hayli zorlanabilir, ortalığı savaş harbine dönüştürebilir, lavaboyu açmak için kullanacağımız kimyasallar ile hem çevremizin hem de kendimizin sağlığını tehlikeye atabiliriz. Oysa lavabo tıkanıklığının oldukça basit çözüm yöntemleri mevcut. İşte detaylar…

1. Pompa

Lavabodaki tıkanıklığı gidermek için uygulamanız gereken etkili yöntemlerin en başında pompa kullanmak gelir. İyi bir lavabo pompası edinin ve tıkanıklığı açmak için deliğin üzerini tamamen kapatıp sıkıca bastırarak aşağı-yukarı hareketlerle sert bir şekilde uygulayın. Eğer durum çok kötü değilse tıkanıklığı giderebilirsiniz.

2. Karbonat ve Sirke

Karbonat ve sirke, temizlik alanında sıkça işe yarayan malzemelerdir. Onları bu kez ise lavaboyu açmak için kullanmaya ne dersiniz? Bir su bardağı karbonat ve bir su bardağı kadar sirkeyi lavabo deliğine döküp 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra kaynattığınız suyu deliğe boşaltın, lavabonun kolayca açıldığını göreceksiniz.

3. Karbonat ve Tuz

Kurtarıcı malzememiz karbonatı bu kez tuz birlikteliğinde kullanacağız. Lavabo deliğinden bir su bardağı karbonat ve ardından yarım su bardağı kadar ince tuz döküp birkaç saat kadar bekletin. Daha sonra iki su bardağı kadar kaynar su dökün ve açılan lavabonuzun keyfini çıkarın.

4. Sıcak Su ve Tuz

Evinizde karbonat yok sadece tuz varsa lavabonuz tıkalı kalacak değil ya… İçerisine bir miktar tuz koyup kaynattığınız sıcak suyu tıkanan lavabonun deliğine dökün ve 20 dakika kadar bekletin. Bu yöntem sayesinde tıkanıklığı kolayca giderecek, keyfinize bakabileceksiniz.

5. Lavabo Açma Teli

Eğer ki durum, karbonat gibi yöntemlerle çözülemeyecek raddede ise nalburlardan kolayca temin edebileceğiniz lavabo açma teli işinize yarayacaktır. Lavabonun giderine doğru uygulayacağınız bu yöntem ile tıkanıklığın yaşandığı yeri zorlayarak tıkanıklığın giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak, diğer yöntemlere göre daha zor ve sabır gerektiren bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.

6. Basınçlı Su

Uzun bir bahçe hortumunuz varsa tıkanan lavabonuzu açma konusunda bir adım önde olabilirsiniz. Hortumun bir ucunu boşta bırakıp diğer ucunu çamaşır makinesi musluğuna takın. Boşta kalan ucu, lavabonun giderine doğru gönderin. Suyun geri çıkmasını önleyerek musluğu açın. Basınçlı su sayesinde lavabonun kolayca açıldığını göreceksiniz.

7. Profesyonel Yardım

Çoğu zaman basit yöntemlerle çözüme kavuşabilen lavabo tıkanıklığı, bazı durumlarda imkânlarınızı zorlayabilir. Bu durumlarda tehlikeli sonuçlara yol açmamak ya da durumu daha kötüye sürüklememek için bu işle ilgilenen kurumsal firmalardan yardım alabilir, sorunu giderebilirsiniz.