İpek Kirpik Hakkında 9 Bilgi

Son zamanlarda adını sıkça duyar olduğumuz ipek kirpiği daha yakından tanıyalım istedik. Yazımızın devamında “İpek kirpik nedir?” “İpek kirpik neden yapılır?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. İşte detaylar:

1. İpek Kirpik Nedir?

İpek kirpik, adından da anlaşılacağı üzere saf ipekten üretilip göz yapısına teker teker uygulanan bir yöntemdir.

Kirpik Bakımı

2. İpek Kirpik Neden Yapılır?

Zaman içerisinde azalma gösteren kirpiklerden rahatsız olan insanların başvurduğu bir yöntemdir. Düz, açık renk ve ince yapıda kirpiklerin yerine daha dolgun ve gösterişli kirpiklerin gelmesi için yapılır. Bu yöntem sayesinde daha etkili bakışlar hayal olmaktan çıkar.

3. Uygulama Ne Kadar Sürer?

İpek kirpik, tek tek yapıştırılarak uygulandığı için özen gerektirse de basit ve kolay bir işlemdir. Uzmanlar tarafından genellikle 1-2 saat arasında tamamlanır.

4. Görünüm Standart mıdır?

İpek kirpiklerin kalınlık ve uzunluğunun nasıl olacağını kişinin göz yapısı ve kişinin istekleri belirleyebilir. Standart değil özgün bir görünüm mümkündür.

5. Ne Kadar Kalıcıdır?

İpek kirpik, güvenilir eller tarafından yapıldığında uzunca bir süre kalması mümkündür. Çeşitli talimatlara uyulduğunda ve 3-6 ayda bir kontrollere gidildiğinde herhangi bir probleme neden olmaz.

6. Nasıl Çıkarılır?

İpek kirpikler, uzun süre kullanıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu işlemin evde değil; uzman ellerde yapılması tavsiye edilir. Şayet evde yapılırsa kirpiklerin dökülmesi, tahriş gibi çeşitli problemlere yol açılabilir.

7. Kirpiklerinize Zarar Verir mi?

İpek kirpik konusunda akla gelen ilk sorulardan biri de kendi kirpiklerinize zarar verip vermediğidir. İpek kirpik bir yapışkanla uygulanır ve bu yapışkan etkisini kaybettiğinde ipek kirpikler düşer; bu gerçek kirpikleriniz değildir. İpek kirpik uygulaması için güvenilir yerlere başvurmaz ve uygulama sonrasında gözlerinizi çokça ovuşturmak gibi müdahalelerde bulunursanız kendi kirpiklerinize zarar verme olasılığınız yükselir.

8. Uygulamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İpek kirpik uygulamasına karar verdiyseniz mutlaka güvenilir bir yer bulmak önceliğiniz olmalıdır. Bunun yanı sıra işlem için makyajsız bir şekilde gitmeniz ve lens kullanıyorsanız çıkarmanız gerektiğini unutmamalısınız.

9. Uygulamadan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamadan sonraki 48 saat boyunca yüksek ısı ve yoğun nem içeren solaryum, sauna, buhar banyosu gibi etkinliklerden uzak durulmalıdır. Rimel kullanılmamalıdır, temizleyici, krem gibi birçok kozmetik ürün kirpik diplerinden uzak sürülmelidir.