Ağzınızdaki Metalik Tadın Nedeni Bunlar Olabilir

Bazen uyandığınızda, bazen gün içinde, bazen de gece yatmadan önce… Ağızdaki metalik tadın nedenleri çok çeşitli kaynaklara dayanıyor olabilir. Sizin için araştırdık.

1- Ağız bakım sağlığınızı kusursuz bir şekilde korumuyorsanız olası bir hijyen sorunuağzınızda bu tada neden olabilir. Ağız çalkalama suyu ile günlük rutininizi tamamlayabilirsiniz. Bu arada ağız çalkalama suyunu başka amaçlar için de kullanabilirsiniz. Şurada şaşırtıcı bir pedikür yöntemi sizi bekliyor. Evet, ağız çalkalama suyuyla!

pedikür

2- Bakır, çinko, krom içeren vitaminlerin aşırı dozda kullanımı da ağızda metal tadı bırakan şeylerden.

dudak

3- Sinüslerinizdeki bir enfeksiyon da ağzınıza kötü tat olarak geri dönebilir. Soğuk algınlığı ve grip için de geçerli. Yoğun ilaç kullanımı, ağzımızın da bütün düzenini değiştirebilir.

nezle grip

4-Hamileliğin ilk zamanlarında, yapılan araştırmalara göre ağız tadında ciddi değişiklikler oluyor. Hamilelik belirtilerinden sayılır mı bilmiyoruz ama önemli bir etken…

hamilelik

5- Demans hastalarında da bu metal tat oluşabilir. Beyin işlevini tam hakkıyla yapamadığı için tat alma veya tat hissetme gibi konularda bazı hassasiyetler gelişebilir.

yaslilar-gunu

6- Kemoterapi gören hastaların ağzında da metal tat olabilir. Yalnız ilaçlardan değil hastalığın genel seyrinden de kaynaklanıyor olabilir.

kanser_hastası

7- Tetrasiklin maddesini içeren antibiyotikler de ağızda tat değişimine neden olan durumlardan.

aspirin

Yazımızın finalinde de ağız kokusu sorununa değinelim. Ağız kokusunu gidermenin doğal yolunu videomuzdan izleyebilirsiniz.