İncirin 7 Faydası

İncir; bal dolu içi, yumuşacık yapısı ile lezzeti içinden taşan meyvelerden biridir. Tüm sene yolu gözlenir. Mevsimi geldiğinde reçeli, marmelatı, kurutması derken birçok tarif içerisinde bolca yer verilmeye çalışılır. İyi ki de çalışılır; çünkü incir sağlık için oldukça faydalı.

İncirin ne gibi faydaları varmış, gelin birlikte bakalım:

1. Metabolizmayı Hızlandırır

Yavaş bir metabolizmadan şikâyetçiyseniz bağırsak hareketliliğini incir tüketimi ile artırmanız mümkündür. 1 orta boy incirin içerisindeki yaklaşık 1 gram lif sayesinde sindirim süreci hızlanmaktadır. Bu özelliğinden dolayı ishal gibi bir problem yaşadığınızda incirden uzak durmanız gerekir.

incir

2. Meme Kanserinden Korur

Düzenli olarak tüketildiğinde meme kanserine yakalanma riskini en aza indirir. Özellikle menopoz dönemindeyseniz günde 1 porsiyon meyve hakkınızı incirden yana kullanmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

incirin-faydalari

3. Kemikleri Güçlendirir

Pek bilinmese de incirin en önemli özelliğinden biri de kemik ve iskelet sağlığına olan faydasıdır. İncir, içerisinde bol miktarda kalsiyum ve K vitamini içerir. Böylece kemikleri ve dokuları güçlendirerek herhangi bir kemik hastalığına yakalanma riskini en aza indirir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların ve menopoz sonrasında kemik erimesi riski ile karşı karşıya kalan kadınların düzenli olarak yeterli miktarda incir tüketmesi oldukça önemlidir.

incir-saglik

4. Güçlü Bir Antioksidandır

Düzenli olarak yeterli miktarda tükettiğiniz incir sayesinde kanınızın ve bağırsaklarınızın temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

incir-neye-iyi-gelir

 

5. Tansiyonu Düzenler

İçeriğindeki yoğun miktarda potasyum sayesinde tansiyonun ideal bir seviyede kalmasına yardımcı olur. Yüksek tansiyon ile gelişen kalp krizi riskini ve çeşitli kalp rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.

taze-incir

6. Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

İnciri faydalı bir besin olarak kullanmanın yanı sıra etkili bir güzellik ürünü olarak da kullanmanız mümkündür. Taze inciri püre haline getirip düzenli olarak yüzünüze uyguladığınızda kısa zamanda cildinizin beslenmesini, temizlenmesini ve akne gibi çeşitli problemlerden korunmasını sağlayabilirsiniz. Cildinize daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazandırır, yaşlanmaya karşı uzun yıllar direnebilirsiniz.

incirli-tarifler

7. Demir Eksikliğini Önler

Demir eksikliğinden şikâyetçiyseniz şifanız lezzetli meyve incirde olabilir. Günde 1 adet incir tüketerek kısa zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan demiri karşılar, demir eksikliğinin sebep olacağı sorunları önleyebilirsiniz.