Kış Aylarını Sağlıkla Atlatmanıza Yardımcı 6 Bitki Çayı

Kış ayları geldiğinde güçsüzleşen bağışıklık sisteminize iyi bir takviye arıyorsanız, sık yakalanılan kış hastalıklarından korunmak istiyorsanız yazımızın devamında tam size göre çay önerilerini bulabilirsiniz. İşte gripten koruyan, kış aylarını sağlıkla atlatmanıza yardımcı olan 6 bitki çayı…

1. Ekinezya Çayı

Özellikle son yıllarda daha çok duyar olduğumuz ekinezya çayı, vücudun bağışıklık sistemini en baştan yaratıyor desek hiç de abartmış olmayız. Yapılan araştırmalarda hastalıklara karşı koruyan “Hyaluronidaz” denen enzime yönelik bir çalışma yürüttüğü görülen ekinezya çayı, bu yönüyle vücudu hastalıklara yakalanmadan önce korumada oldukça iddialı. Düzenli olarak ekinezya çayı içerek siz de soğuk algınlığı, grip gibi birçok hastalığı önleyebilir, rahat bir kış geçirebilirsiniz.

2.Zencefil Çayı

Soğuk algınlığı denince akla ilk gelen seçeneklerden biri olan zencefil çayı, bir de bol limon ve bal eklenince ne hoş olur değil mi? Düzenli bir şekilde zencefil çayı içerek gribal enfeksiyonlara karşı korunabilirsiniz. Aynı zamanda hastalık evresinde içerek de vücudunuzun terlemesini sağlayıp mikroplardan kurtulabilirsiniz.

3.Ihlamur

Zamanı gelince sokakların mis gibi kokmasını sağlayan, canımız bitki ıhlamur da gripten koruyan, büyükanne tariflerinin en güçlülerinden biridir. Düzenli içildiğinde grip gibi birçok hastalıktan koruduğu gibi boğaz ağrısı, kuru öksürük gibi hastalıktan kurtulmaya da yardımcıdır.

4.Yeşil Çay

Zayıflamaya olan katkısıyla bildiğimiz yeşil çay, aynı zamanda antioksidan bir etkiye sahiptir. Bu özelliği sayesinde düzenli içildiğinde vücuttaki mikropları öldürerek grip gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Siz de kış aylarında yeşil çay tüketimine özen göstererek hem formunuzu koruyabilir hem de gripten korunabilirsiniz.

5.Kuşburnu Çayı

İşte size tüm kırmızılığıyla hayat verecek bir seçenek! Bol miktarda C vitamini içeren kuşburnu çayını her gün 2 fincan kadar içtiğinizde vücudunuzun gribe karşı çok daha güçlü olmasını sağlayabilir, kış boyunca sağlıklı kalabilirsiniz.

6.Karanfil Çayı

Mis gibi kokusuyla ruhunuza, içeriğiyle bedeninize iyi gelecek bitki çaylarından biri olan karanfil çayına hayatınızda daha çok yer vermenin tam zamanı! Karanfil çayı sayesinde gripten ve mide problemlerinden korunabilirsiniz.