Yatağa Düşmeden Gribi Atlatmanın 5 Yolu

Soğuk algınlığına yakalanacağınızı hissettiğiniz anda bu basit yöntemleri deneyin ve yatağa düşmeden grip sezonunu atlatın.

1)      Buharın Gücünden Faydalanın
Aromatik buhar uygulamasıyla burun tıkanıklığınızı açabilir, sinüsleriniz üzerindeki baskıyı azaltabilirsiniz. Üstelik bu uygulamayı hem evinizde hem de iş yerinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Birkaç çay kaşığı zencefille, bir çay kaşığı mentol kremi ve birkaç damla okaliptüs yağını karıştırın. Buhar çıkarmaya yetecek sıcaklıkta bir suyun içine dökün. Yüzünüz büyüklüğünde bir havluyu bu suya batırıp çıkartın ve buharı üzerindeyken geriye doğru eğmiş olduğunuz yüzünüzün üzerine koyun. Birkaç dakika havluyu yüzünüzde tutarak nefes alıp verin.
cay
2)      Ilık Duş Alın
İşe gitmeden önce ılık duş alın. Ilık duş da buhar tedavisinin bir başka çeşididir. Tıkanıklarınızın açılmasına yardımcı olur. Dikkat etmeniz gereken nokta banyo kapınızın kapalı olmasıdır çünkü bu sayede banyonuz yoğun bir şekilde buharla dolacaktır.
corba
3)      İçeceklerinizde Bal Kullanın
Özellikle boğazınızla ilgili problem yaşıyorsanız sıcak içeceklerinizin içerisine bal karıştırmanız boğaz ağrısı, öksürük vb. problemlerinize iyi gelecektir. İster iş yerinde ister evinizde sıcak çayın ya da bitki çaylarının içine bir tatlı kaşığı bal koyup karıştırın ve şifa niyetine için.
 bal
4)      Tuzlu Suyla Gargara Yapın
Bir bardak ılık suyun içerisinde bir çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Daha sonra bu suyla gargara yapın. Tuzlu suyla yaptığınız gargara boğaz ağrılarınıza iyi gelecek, mikropları öldürecektir.
sebze
5)      Hafif ama Vitamin Ağırlıklı Beslenin
Hem iş yeriniz için hem de evinizde kendi yemeklerinizi kendiniz hazırlayın. Özellikle soğuk algınlığına yakalanacağınızı hissettiğiniz zamanlar bağışıklık sisteminizi destekleyecek hafif ama vitamin dolu yemeklere ağırlık verin. Grip ya da nezle gibi hastalıklar midenizde de rahatsızlık yaratacaktır. C vitamini ve protein ağırlıklı beslenerek hem midenizi rahatlatabilir hem de gribi daha rahat atlatabilirsiniz.