Asma Yaprağı Saklarken Bilmeniz Gereken 6 Nokta

Sofraları donatan nefis sarmaların ana malzemelerinden biri olan asma yaprakları, ne kadar iyi saklanırsa sarmalar da o kadar lezzetli olur. Yazımızın devamında asma yaprağı saklarken ihtiyacınız olacak püf noktalarını sizin için derledik. Gelin, detaylara birlikte bakalım…

 

  • Alırken Dikkat Edin

 

Asma yaprağının kusursuz lezzette sonuçlar vermesi için seçim aşamasında dikkatli olmanız gerekir. Yumuşak, ince damarlı, hafif sarı renge çalan, arka yüzü tüysüz yapraklar seçmeye özen gösterin. Mümkünse ilk yetiştiği zamanda, senenin taptaze yapraklarını alıp saklamayı tercih edin.

  1. Kavanozda Saklamak İstiyorsanız Dikkat

Asma yaprağını uygun büyüklükte kavanozlara doldurup saklamak istiyorsanız mutlaka kavanoz kapaklarının sağlam ve temiz olmasına dikkat edin. Kapakları kullanmadan önce kaynar suda bekletin ya da yüksek ısıya sahip suda iyice yıkayarak dezenfekte edin. Kavanoza kullanacağınız kadar yaprak doldurmaya özen gösterin. Böylelikle artan yaprakların bozulmasını önleyin.

  1. Kaya Tuzu Kullanın

Turşu gibi kış için saklanmak istenen tüm yiyeceklerin kurtarıcı malzemesi, kaya tuzudur. Asma yaprağını saklamak için mutlaka kaya tuzundan yararlanın. Bu sayede yaprağın erimesini, küflenmesini ve bozulmasını engelleyerek uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Salamura Yapın

Asma yaprağı saklamanın en yaygın yöntemlerinden biri de salamuradır. Taze topladığınız yaprakları sene boyunca da taze bir şekilde saklamak için salamura yönteminden yararlanmak istiyorsanız en önemli noktanın sıcak tuzlu su olduğunu unutmamalısınız. Asma yapraklarını en fazla 15 yapraklı olacak şekilde demetler halinde hazırlayın. Daha sonra geniş bir kap içinde üzerlerine kaynar su dökün. Üzerlerini kapatıp serin yerde 2 ya da 7 gün kadar bekletip son olarak kavanoz ya da plastik bidonlara doldurun. Bu yöntem sayesinde leziz sarmalara iyi bir hazırlık yapın.

  1. Derin Dondurucuda Saklamak İstiyorsanız Dikkat

Asma yaprağını zahmetsiz bir şekilde güvenle saklayabilmek istiyorsanız derin dondurucuda saklamayı tercih edebilirsiniz. Yaprakları tek kullanımlık olacak şekilde poşetlere paylaştırın ve derin dondurucuya yerleştirin. Kullanmak istediğinizde kendi halinde çözdürüp ya da soğuk suyla yıkayarak hemen kullanabilirsiniz.

  1. Buzlukta Saklamak İstiyorsanız Dikkat

Eğer bir derin dondurucunuz yoksa ama yine de asma yapraklarını kolayca saklamak istiyorsanız buzluğunuz da işinizi görebilir. Yaprakları yine tek kullanımlık olacak şekilde buzdolabı poşetlerine yerleştirin fakat bu kez her bir yaprağın arasına bir tutam kadar kaya tuzu serpin. Bu sayede yaprakların uzun süre taze bir şekilde saklanmasını sağlayın.