Şerbetinden de Koy: Ekmek Kadayıfı

Migros’ta kolaylıkla bulabileceğiniz iki kat halinde hazır olarak satılan ekmek kadayıfını alıyoruz. Sonrası mı? Sonrası oldukça kolay. Şerbet yapımında yer alan toz şekerin bir kısmıyla karamel, bir kısmıyla şurup hazırlıyoruz. Pişirme tepsisinin ekmek kadayıfından daha büyük olması önemli. Kısık ateşte çevire çevire pişirdiğiniz ekmek kadayıfı şiştikçe şişecek, hafif bir kahverengi rengine kavuştuğunda kaymak ilavesiyle servise hazır hale gelecek.

Akşam yemeği sonrası tatlı bir dokunuş olacak ekmek kadayıfını şerbetli tatlı severler olarak sofralarınızdan eksik etmeyin.

Ekmek Kadayıfı Tarifi

8 dilim

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

½ adet hazır ekmek kadayıfı

2,5 su bardağı toz şeker

4 su bardağı su

1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

200 gram manda kaymağı

Püf noktası:

Paketinden çıkardıktan sonra arzuya göre ortadan ikiye kestiğiniz ya da kenar kısımlarını alıp muntazam bir yuvarlak haline getirdiğiniz hazır ekmek kadayıfı hamurunu, ondan daha büyük olan bir servis ya da fırın kabına yerleştirdikten sonra tatlı yapımına başlayın.

Pişirme önerisi:

Ekmek kadayıfı şerbetinin daha koyu olması için; toz şekerin bir bölümünü kavurup sıcak suyu ekledikten sonra kaynatın.

Servis önerisi:

Yuvarlak porsiyonlar halinde hazırlayabileceğiniz ekmek kadayıfını dikdörtgen şeklinde hazırlayıp dilimler halinde servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

İki kat halinde paketli olarak satılan hazır ekmek kadayıfını dikkatli bir şekilde paketinden çıkartıp ortadan ikiye kesin. Yaklaşık 1 su bardağı suyla hafifçe ıslatıp bir kenarda bekletin.

Şerbet için; toz şekerin yarısını geniş tabanlı bir tavada, kısık ateşte yakın. Ayrı bir tencereye kalan toz şeker ve suyu aktarıp kaynamaya bırakın.

20 dakika kadar kaynayıp kıvam alan şerbete taze sıkılmış limon suyu ekleyip 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın.

Karamel halini alan toz şekeri, şerbet karışımına ekleyip karıştırdıktan sonra hafif bir kahverengi renk alan şerbete son halini verin.

Öncesinde su ile ıslattığınız ekmek kadayıfını sıkarak fazla suyunu alın. Geniş bir servis tepsisine yerleştirin.

Ekmek kadayıfı tepsisini ocak üzerine alıp hazırladığınız şerbetten ilave ederek kısık ateşte pişirin. Pişirme esnasında içerisine şerbet çeken tatlının büyüyeceğini unutmayın. Tepsiyi ara ara çevirerek pişirme işlemini sürdürün.

Yuvarlak bir kalıp yardımıyla şekil verdiğiniz ekmek kadayıfı ara katlarına manda kaymağı sürüp kapatarak servis edin.