Bebeğiniz İçin Doğal Terapi: Banyo

İster huzursuz, ister sakin olsun; uygun koşullarda yaptırdığınız banyo, bebeğinize bir terapi gibi etki eder. Uzmanlar da banyo zamanının, bebek bakımındaki en önemli elementlerinden biri olduğunu söylüyor. Bebeğinize en rahatlatıcı banyoyu sunmak için dikkat etmeniz gereken ufak detaylar bulunuyor.

bebek banyosu

Her Zaman Sabun Kullanmayın

Banyo sırasında, her seferinde sabun kullanmamanız bebeğiniz için daha yararlı. Böylelikle bebeğinizin cildinin tahriş olma riski ortadan kalkıyor. Ayrıca uzmanlar banyo lifi ya da süngeri yerine ellerinizi kullanmanızı öneriyor.

Bebeğiniz Gibi Siz de Rahatlayın

Banyo zamanının sadece bebeğiniz için olduğunu düşünmeyin. Bu size de rahatlama fırsatı veren bir aktivite. Tüm aklınız ve ruhunuz bebeğinizi yıkarken orada olsun; onun suyla yaşadığı huzuru siz de içinizde hissetmeye çalışın. Elleriniz hep bebeğinize temas halinde olsun ve ani hareketlerden kaçının. Bebeğinizi hareket ettirirseniz yavaş yavaş hareket ettirmeye özen gösterin.

bebek bakımı

Bebek Küvetiniz Yoksa Lavabonuzu Kullanın

Minik bebeğinizi kendi küvetinizde yıkayamayacağınız için bir bebek küvetine ihtiyacınız var; ancak henüz bebek küveti satın almamışsanız lavabonuzu ona uygun bir küvet haline getirebilirsiniz.

Suyun Derinliğinden Korkmayın

Siz bebeğinizin yanında bulunup ellerinizle sürekli ona destek verdiğiniz sürece bebeğiniz suyun üzerinde sırt üstü bir şekilde kolayca kalır. Üstelik vücudu küvete temas etmeden, su üzerinde elleriniz yardımıyla yüzünce, bebeğiniz için çok daha keyifli bir banyo olacaktır; çünkü kısa bir süre önce sizin karnınızda da aynı pozisyondaydı.

bebek gelişimi

Sıcak Değil Ilık Su Kullanın

Çoğu anne-baba bebeğine banyo yaptırırken sürekli “Acaba üşüyor mu?” diye endişe eder. Banyonuzun sıcaklığı yüksekse ve hemen hazırda bebeğinizi sarıp kurulayabileceğiniz bir havlu bulunuyorsa; suyun fazla sıcak olmasına gerek yok. Ilık suda banyo yapan bir bebek, sıcak suda banyo yapan bir bebekten çok daha fazla rahatlar.