Detoks Etkisi Taşıyan 7 Besin

Ödem, diyet, detoks gibi kelimelere siz de aşinaysanız yazımızın içeriği tam size göre olabilir. Vücudumuza çeşitli yollardan giren zararlı toksinlerin atılmasını ve biriken ödemlerden kurtulmamızı sağlayan detoks yönteminin belirli aralıklarla uygulanması gerektiğini biliyor ve detoks sürecine hazır olduğunuzu hissediyorsanız sıra bu süreçte size en iyi yardımcı olacak besinlerin seçilmesine gelmiş demektir.
İşte detoks etkisi taşıyan ve tamamen arınmanıza yardım edecek 7 besin…

  1. 1.Elma

Bu hikâyede, siz elmayı seviyorsunuz diye elma da sizi seviyor! Kolesterol düşürme ve tok tutma özelliği, bol lifli yapısı sayesinde vücuttaki tüm toksinlerin atılmasını sağlayan elma; özellikle detoks yapmak isteyenlerin tercih etmesi gereken en doğru meyvelerden biridir. Siz de elmanın suyunu sıkarak ya da elmayı dilimleyip çiğ olarak tüketerek detoks etkisinden yararlanabilirsiniz.

  1. 2.Avokado

Karaciğer, her ne kadar kendini yenileyebilen bir organ olsa da onun da toksinleri atabilmesi için ek gıdalara gereksinim duyduğu zamanlar olmaktadır. İşte size tam da bu konuda iyi gelecek bir öneri, avokado!
Siz de düzenli olarak avokado tüketerek yüksek kolesterolünüzün dengelenmesine, vücuttaki kanserojen madde etkilerinin uzaklaştırılmasına ve karaciğerin sentetik kimyasallardan temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

  1. 3.Brokoli

Brokolinin daha ismini duyar duymaz yüzünü buruşturanlardansanız onu derhal sevmeye başlasanız iyi edersiniz; çünkü brokoli detoks etkisi taşıyan besinlerin başında geliyor. Yüksek oranda antioksidan içermesi, vücudun zehirsizleştirici maddeler üretmesine yardımcı olması sayesinde brokoli, vücuttaki tüm zararlı toksinlerden kurtulma ve birçok hastalığa karşı korunma konusunda oldukça başarılıdır.

  1. 4.Soğan ve Sarımsak

Neredeyse her yemekte kullanabildiğimiz bu seçenekler için antibiyotik değerinde olduklarını söylememiz son derece haklı, çünkü soğan ve sarımsak sülfür içerikleri sayesinde karaciğeri temizleyen ve böbreklerin süzülmesine yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Siz de toksinlerin atılmasında önemli bir görev sahibi olan soğan ve sarımsağa beslenme planınızda daha çok yer verebilirsiniz.

  1. 5.Ananas

En lezzetli ve her mevsim kolayca bulunan meyvelerimizden biri olan ananas sayesinde tüm organlarınızı arındırmak mümkündür. Bromelain içeriği sayesinde hazmı kolaylaştırması, bağırsakları temizlemesi ve ödemden kurtarması gibi birçok faydalı özelliği sayesinde ananas, detoks programında vazgeçilmemesi gereken seçeneklerden biridir.

  1. 6.Maydanoz

Metabolizma hızlandırıcı, ödem atıcı seçenekler denince akla gelen ilk isimlerden biri de elbette ki maydanozdur. Böbreklerin çalışmasını sağlayarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eden maydanozu siz de kahvaltılarınızda yeşillik seçeneği olarak tercih edebilir, kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

  1. 7.Tarçın

Tatlı lezzetlere çok yakışan baharatlardan biri olan tarçın, vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanız için son derece etkili bir seçenektir. Demir, kalsiyum, manganez açısından zenginliği, kan şekerini düzenleyip karaciğerin yükünü paylaşması gibi özellikleriyle vücudu yenileyebilen tarçını siz de çeşitli yiyeceklere, içtiğiniz su ve çaylara katarak onun güzel etkilerinden yararlanabilirsiniz.