Morların Birtanesi; Lavantanın 6 ‘Gizli’ Bahçesi…

Sarı sonbahar siyah kışa çalındı çalınacak. Beden olarak kışa hazır olsak bile, ruhumuz deniz – kum – güneş üçlüsü ile vedalaşmaya hazır olmayabilir. Yok, yine de farklı tatlar, farklı dokular arıyorsa zihniniz gelin şu soyut kavramları bir demet somutlaştıralım. Morların birtanesi, kokuların efsanesi, kalbin stressavarı; “Bir buket lavanta alabilir miyim?”

Lavanta denince zihne üşüşen ‘şimdi rahatlamalıyım’ hücreleri, aslında pek çok soru(n)un da cevabı. Peki, sadece stres, sıkıntı mı? Ah neler öğrendik bir bilseniz!

1- Doğal İlaç; ‘Zonk’ Düşmanı!

“Beynim zonk zonk ediyor!” cümlesinin sinsi öznesi; baş ağrısı. Lavanta hem çiçek olarak, hem yağ olarak baş ağrısına birebir. Başınızın ‘ağrıdı ağrıyacak’ evresinde, 1-2 damla lavanta yağını burun deliklerinize sürün. Müstakbel ağrınızdan eser kalmayacaktır.

lavanta3

2- 5 Dakikada Cilt Bakımı!

Eğer evde toniğiniz kalmadıysa ve bir köşede gözünüze ilişen bir lavanta çiçeği ya da çayı varsa durmayın, davranın! Lavantayı bir güzel kaynatın. Ardından iyice soğuduğundan emin olduktan sonra tonik olarak cildinize uygulayın. Alerjik reaksiyon ihtimali için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin elbette.

lavanta5

3- Ahenkle Lambada Yapan Saçlar!

Hani o şampuan reklamlarındaki artist saçlar var ya; hani karda kışta bozulmayan, yanından kamyon geçse sarsılmayan, üstüne yağ dökülse bana mısın demeyen saçlar… İşte o saçlar hayal değil demek isterdik ama kendimizi kandırmayalım hayal yani… Hayal deyip sizi kırmak istemeyiz ama en azından saçlarınızın ‘daha iyi’ olması için bir öneri verebiliriz. 1 litre kaynamış suda, 2 yemek kaşığı lavantayı kaynatın ve demlenmeye bırakın. Ardından bu su ile saç diplerinizi ovun ve hatta yıkanmış saçlarınızın son durulama suyu olarak kullanın. Hem saçlarınız dökülmeyecek, hem de mis gibi kokacaktır.

lavanta2

4- Eller, eller, eller!

Lavanta yağının yumuşatıcı etkisi malum. Biz bu sefer tırnaklara yoğunlaşıyoruz. Manikür için hazırladığınız suya lavanta çayı atın! Aroması lavantaya dönen suda beklettiğiniz tırnaklarınız daha sağlıklı, tırnak etleriniz daha yumuşak olacaktır. Üzerine bir de nazar boncuklu manikür yaptınız mı, değmesinler ellerinizin güzelliğine!

lavanta1

5- Somon Dostu Desek?

Evet, yanlış duymadınız. Öğütülmüş lavanta ile enfes bir somon yemeği yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Nefis balık tarifi şimdi mutfakta pişiyor, yakında sizlerle de paylaşacağız. Öncesinde siz isterseniz şu balık tariflerimize göz atın.

lavanta7

6- Hayatım Mis!

Eviniz, odanız, hayatınız mis gibi koksun diye sizin için şahane bir tarif hazırladık. Sonbahar esintisini evinizde hissetmeye ne dersiniz? Doğal oda kokusu ile eviniz çiçek bahçesi gibi kokacak. Hem de doğal oda kokusu yapımı sandığınızdan çok daha kolay! Doğal oda kokusu tarifini bu linkten izleyebilirsiniz!

Lavanta bir ‘iyi hissetme aracı’ aslında. Önemli olan araç değil amaç ve o amaç da içinizde bir yerlerde kullanılmak üzere sizi bekliyor.

Belki de sonbahar hüznünü değil mutluluk güzünü yaşamak ufacık bir gülümsemenizde gizlidir; belli mi olur? 🙂