Günü Gelir Lazım Olur: Hayat Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Ev bakımı, çiçek bakımı, mutfak sırları, pratik yemek tarifleri, sağlıklı yaşam sırları derken günümüz nasıl geçiyor belli değil. Bazen öyle olmadık bilgiler işimize yarıyor ki insan hayret ediyor. Bugün sizin için o hayret verici bilgileri derledik. Olur ya bir gün lazım olur diye…

1- Toprağa yerleştirmeden önce gülün sapını kestikten sonra patatese ekerseniz, yaprakların daha güzel ve gür açmasını sağlarsınız. Bunun nedeni de patatesin yüksek nem seviyesinin güle yaraması.

gul

2- Özellikle karlı havalarda ihtiyacınız olacak bir yöntem. Ayakkabıların su geçirmesi nasıl önlenir? Bal mumu ile! Bal mumunu tabana yapıştırın ve saç kurutma makinesi ile eriyene kadar kurutun. İşte bu kadar, su geçirmez ayakkabınız hazır.

balmumu

3- Çamaşırlarınızın daha kolay ve hızlı kurması için, makineden çıkardıktan sonra onları havluya sarın ve suyunu alana kadar sıkın. Daha hızlı kuruyacaktır.

beyaz-tisort

4- Kötü kokan ayakkabılar için de bir önerimiz var. Karbonat döküp bekletmek bilinen yöntem. Biz başka bir şey önereceğiz; çay poşeti. Kullanılmamış çay poşetlerini ayakkabınıza koyup 1 gün bekletin, koku gidecektir.

cay_poseti

5- Paslanmış ve kirlenmiş duş başlıklarını temizlemenin pratik yolu; bir poşete sirke dökün ve duş başlığını bu sirkede 1 gece bekletin. Ertesi gün temizlenmesi daha kolay olacaktır.

sicak_dus