Klimanızı Uzun Süre Kullanabilmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Bunaltan yaz sıcaklarında âdeta nefes aldıran, mucidi Willis Carrier’i minnetle anmamızı sağlayan klimalara iyi bakarak onunla daha uzun yıllar paylaşabilmek mümkün. Yazımızın devamında sıraladığımız önemli noktalara uyarak kullandığınız klimanın performansını yükseltebilir, ömrünü uzatabilirsiniz. Gelin, detayları birlikte inceleyelim.

  1. Düşük Sıcaklıkta Çalıştırmayın

Klimayı her ne kadar serinlemek için kullanıyor olsanız da mümkün olduğunca onu düşük sıcaklıkta çalıştırmamaya özen gösterin. Çünkü düşürdüğünüz her bir derece hem klimanın elektrik tüketimini yaklaşık %10 civarında artıracak hem de klimanın daha fazla zorlanmasına sebep olacaktır.

  1. Üfleme Hızını İyi Ayarlayın

Klimanın üfleme hızı da elektrik tüketiminin miktarını ve klimanın ömrünü doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu nedenle klimanın üfleme hızını orta şiddette ayarlamak hem sağlığınız hem de klimanın doğru bir şekilde kullanımı için son derece önemlidir.

  1. Perde Kullanın

Arabada giderken camlarınız açıksa ve içeri sürekli olarak sıcak esen rüzgârlar doluyorsa klimanın ne kadar etki edebileceğini bir düşünün. Tıpkı bu durum gibi güneşlik takılı olmayan bir ortamda da klimanın soğutma etkisi azalacak ve klima daha çok yorulacaktır. Böyle bir olumsuz duruma neden olmamak için klima ile soğutmak istediğiniz ortamı kalın perdelerle donatmayı ve ortamın ısı yalıtımını tamamlamayı ihmal etmemelisiniz. Böylece ortamı güneşten iyi bir şekilde koruyacak ve klimanın performansını her anlamda olumlu yönde etkileyeceksiniz.

  1. Dış Üniteyi İyi Konumlandırın

Kullandığınız klimanın ömrünü uzatabilmek için kullanım talimatları kadar dış üniteyi nereye konumlandırdığınız da önemlidir. Dış üniteyi evinizin güneş almayan bir kısmına kurdurarak ciddi bir elektrik tasarrufu sağlayabilir, klimanın daha iyi çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

  1. Temizliği İhmal Etmeyin

Klima filtreleri, kullanım sıklığınıza ve bulunduğunuz ortama da bağlı olarak zamanla kir biriktirir. Kirler temizlenmediği takdirde klima performansı olumsuz yönde etkilenir. Bu durumu önlemek için klima filtrelerini belirli aralıklarla temizletmeyi ve bakım yaptırmayı ihmal etmeyin.

  1. Keşif Yaptırın

Ev ya da iş yerinize klima taktırmak istiyorsanız bunu kendi göz kararınıza bırakmamakta fayda var. Profesyonel kişiler tarafından klima taktıracağınız ortamı denetlettirin ve hangi klimanın kapasitesinin evin büyüklüğüne uygun olduğunu belirletin. Bu sayede gereksiz enerji kullanımını önler ya da yetersiz bir klima taktırma gibi hatalara düşmezsiniz.