Şekeri Bırakmak İçin 7 Etkili Öneri

Biliyorsunuz artık şeker “tatlı zehir” olarak tanımlanıyor. Yeni doğan bebekler asla şekerle tanıştırılmıyor ki hayatlarını daha kolay ve sağlıklı olarak sürdürebilsin. Mademki biz şekerle tanışmış bulunuyoruz; artık ondan uzaklaşmanın yollarını aramanın zamanı. Çünkü; tırnağımızın ucundan saçlarımızın diplerine kadar olumsuz etkide bulunan şekeri hayatımızdan ne kadar çıkarırsak sağlığımız için o kadar iyi bir şey yapmış oluyoruz.

O hâlde gelin birlikte bakalım; şekeri nasıl bırakabilir, hayatımızı nasıl daha kaliteli hale getirebiliriz?

1. Hedef Belirleyin

Kendinize asla şeker tüketmediğiniz 5 gün kadar bir zaman dilimi belirlemekle başlayabilirsiniz. Şeker tüketimini çok seven biri olarak ilk başlarda çok zorlanacak olsanız da 5 gün sonunda baş ağrısı, duygu değişimleri gibi birçok belirtinin azaldığını hatta yok olduğunu görecek, şekersiz bir hayatın mümkünlüğünü kendinize kanıtlamış olacaksınız.

arkadaşlarla yemek

2. Gazlı İçecekleri Hayatınızdan Çıkarın

Gazlı içeceklerin az miktarında bile çok yoğun oranda şeker bulunur. Keyfen içtiğiniz bu içecekler ile sağlığınızı önemli ölçüde tehdit ettiğinizi unutmayın. Gazlı bir içecek içmek istediğinizde bu isteğinizi sade bir soda ile geçiştirmeye çalışın.

arkadaslik

 

3. Azaltarak Bırakın

Eğer ki şekeri çok seviyor bolca tüketmeye bayılıyorsanız ondan bir anda uzaklaşmak duygu durumunuzu önemli ölçüde bozabilir, kabul. Bu durumu önlemek, vücudunuzu alıştırmak için şekeri gitgide azaltmayı hedefleyin. Çaya 5 kesme şeker atıyorsanız 4-3-2 derken şekersiz içmeye başlayın, inanın zor olmayacak.

beyaz-cayin-faydalari

4. Etiketleri İnceleyin

Alacağınız yiyecek tuzlu seçenekler arasındaymış gibi dursa da içeriğinde yoğun miktarda şeker barındırıyor olabilir. Gereksiz yere; hatta çoğu zaman bilmeden şeker alımını önlemek için içerik etiketlerini inceleyerek şeker oranı en düşük olan yiyecekleri tercih etmeye özen gösterin.

limonlu-cayin-faydalari

5. Protein Ağırlıklı Kahvaltı Yapın

Biliyorsunuz ki kahvaltı, günün en önemli öğünü. Şeker tüketimini azaltmak istiyorsanız da günün ilk öğününden başlayarak belirli kurallara uymanız gerekiyor. Kahvaltıda süt, yumurta gibi bolca protein içeren yiyecekleri tercih ederek kan şekerinizin düzenlenmesini sağlayın. Böylece gün boyu çabuk acıkmaz, şeker ihtiyacı hissetmezsiniz.

kahvalti

 

6. Meyveyi Abartmayın

Birçok insanın düştüğü yanlışlardan biri de meyvelerin çok masum olduğu düşüncesidir; ancak birçok meyve çok yüksek oranda şeker içermektedir. Şekeri hayatınızdan çıkarmak için meyve tüketimini de dikkatli yapmalısınız. Muz, üzüm, karpuz gibi şekeri çok yüksek meyveleri tercih ederken defalarca düşünmelisiniz.

kahvalti4

 

7. Bitter Çikolata Tercih Edin

Birçok insanın çikolataya karşı aşırı bir aşk beslediğini biliyoruz; ancak şeker tüketiminden kurtulmak istiyorsanız çikolata seçiminize de dikkat etmeniz gerekir. Sütlü ve beyaz çikolatalar yerine bitter çikolatayı tercih ederek şeker oranı düşük, sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz.