Yağdanlık Temizlemenin Kolay Yolları

Yağdanlık, mutfakta kolaylık sağlayan önemli parçalardan biridir; ancak temizlik sırasında sağladığı tüm kolaylıkları unutturabilir. Ne kadar temizliğe uğraşsanız da bazı kısımları inatla yapış yapış kalır, hatta bu temizlik öylesine zorlayabilir ki sonunda etrafı kirletebilir, ruh halinize zarar verebilir ve bir daha yağdanlık kullanmayacağım, gibi sert kararlar alabilirsiniz; ancak bunlara gerek yok; çünkü yağdanlık temizlemenin kolaylıkları mevcut. İşte detaylar:

1. Kimyasaldan Uzak Durun

Sağlık için kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekir. Mutfak malzemelerini temizlerken ise bu özen daha da artmalı ve temizlik doğal malzemeler ile tamamlanmaya çalışılmalıdır. Yağdanlık temizlerken de ağır kimyasallar yerine doğal malzemelerden yararlanarak temizliği kolayca tamamlayabilirsiniz.

2. Pirinç ve Su

Yağdanlığı temizlemek için bir başka yöntem olarak pirinçten de yararlanmak mümkündür. Yarım bardak su, az bir miktar bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı pirinci karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla yağdanlığı sirke ya da yağ kalıntılarından tamamen arındırmanız mümkündür.

3. Limon

Yağdanlığı bulaşık deterjanı ile yıkayıp iyice duruladıktan sonra içerisini temiz su ile doldurun. Daha sonra su içerisine bir adet limon sıkıp şişenin ağzını tamamen kapatıp bir gün bekletin. Ertesi gün tüm yağ ya da sirke kalıntılarının yok olduğunu görebilirsiniz.

4. Fırça

Dar ağızlı şişelerin temizliği için özel olarak üretilen fırçalar mevcuttur. Bu fırçaları kolayca bulabilir, yararlanabilirsiniz. Şişelerin içine su ve elma sirkesi koyduktan sonra fırça yardımıyla şişenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

5. Sirke

Temizlik alanında daima etkili olan sirke, yağdanlık temizleme konusunda da oldukça iyi bir yardımcı. Sıcak su ile karıştırdığınız bir miktar sirkenin içine bir parça pirinç atıp yağdanlık içerisine doldurun. Bu su ile yağdanlığı iyice çalkalayıp tüm yağ kalıntılarından kurtulabilirsiniz.

6. Karışımlardan Yararlanın

Yağdanlığı deterjanla temizledikten sonra sodalı su, kahve telveli su, elma sirkeli su gibi karışımları yağdanlığın içerisine koyup çalkalayarak tüm yağ kalıntılarının temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

7. Biriktirmeyin

Yağdanlığı her daim kolay bir şekilde temizlemek istiyorsanız kirlerin birikmesine engel olmalısınız. Kirler birikmeden belirli aralıklarla yağdanlığınızı temizlediğinizde işlerin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

8. Dışa Akıtıyorsa Dikkat

Yağdanlığınız dışına akıtıyorsa derhal ondan kurtulup dışına akıtmayan bir yağdanlık edinmelisiniz. Yağdanlığın dışına akan yağlar kısa zamanda kuruyup çok daha zorlu lekeler haline gelecektir.