Yakıt Tüketimini Azaltmanın 6 Yolu

Devir tasarruf devri, elimizdeki her imkanı akıllıca ve doğru kullanmanın yollarını öğrenmeliyiz. Araba yakıtı tüketimi de bu önemli konulardan biri. Gerekli noktalara dikkat ettiğinizde daha az yakıtla daha çok yol gidebilmeniz mümkün. Peki nedir o noktalar? Gelin birlikte bakalım…

1. Hızınızı Kontrolde Tutun

Yakıt tüketimini azaltmanın en ideal yollarından biri, kontrollü bir hızda sürüş yapmaktır. Akla ilk olarak yüksek hız yapılmasının yakıt tüketimini artırdığı gelse de aşırı düşük hız da yakıt tüketimini artıran bir etkiye sahiptir. Bu nedenle orta seviyede bir hız, yakıt tüketimini kontrol konusunda yeterli olacaktır.

2. Araç Muayenesini Aksatmayın

Araçlarda zaman zaman yakıt sızdırmaları  gerçekleşebilir. Bu durumu önlemek ve yakıt israfını önleyebilmek için aracınızın gerekli kontrollerini yaptırın. Depo kapağından ve aracın herhangi bir yerinden sızdırma ya da buharlaşma gibi sorunlar varsa bunları önleyin.

3. Ani Fren Yapmayın

Ani fren yaptığınızda aracınızın zorlanarak uzun vadede çeşitli zararlar görmesine, normalden fazla yakıt tüketmesine, aynı zamanda trafiğin tehlikeye girmesine neden olursunuz. Aracınızı korumak ve yakıt tüketimini azaltmak için ani fren yapmak yerine duracağınız noktayı iyi kestirip yavaşça fren yapmayı hedefleyin.

4. Lastik Kontrolü Yapın

Lastik basıncını sürekli kontrol ederek ideal seviyede olmasını sağlayın. Lastik içerisindeki hava yetersizse yolda gidiş daha zor bir hal alır ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Lastikteki hava miktarının fabrika ayarlarının verdiği düzeyde olması idealdır.

5. Aşırı Yüklemeden Kaçının

Her aracın taşıyabileceği ideal bir yük kilosu vardır, bu limit aşıldığı takdirde aracın zorlanmasına neden olur. Siz de aracınızın özelliklerine göre aşırı yüklemeden kaçınarak yakıt tüketiminin artmasına engel olabilirsiniz.

6. Havalandırın

Yaz mevsimindeyseniz ve yolculuk sırasında klima çalıştıracaksanız daha öncesinde ortamın iyi havalandırılmış olmasına dikkat edin. Böylece klimanın daha az çalışmasını sağlarsınız. Aynı zamanda klima çalıştırmayıp sadece camları açacağınız zaman camların hepsini ve tamamıyla açmak yerine bir ya da ikisini yarımşar şekilde açarak araç hızının kesilip daha fazla yakıt tüketimine engel olabilirsiniz.