Yeni Cilt Bakım Trendi ile Tanışın: Konjac Süngeri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey!

Son günlerde adını sık sık duyar olduk. Japon kadınlarının güzellik sırlarını ele aldığımız şu yazımızda kısaca bahsetmiş ve detaylandıracağımıza söz vermiştik; şimdi sözümüzü tutuyor ve siyah sünger olarak da bilinen konjac süngeri hakkında tüm bilinmeyenleri masaya yatırıyoruz.

1- Konjac süngeri nedir?

Alkali bakımından zengin konjac bitkisinin özünden elde edilen bir sünger tipi. Yaklaşık 1500 yıldır Japonya’da ‘şifa’ niyetine kullanılan bir bitki. Bitkinin en önemli özelliği cildi derinlemesine nemlendirmesi.

konjak

2- Konjac süngeri ne işe yarar?

Kir, fazla yağ ve siyah nokta başta olmak üzere cildi derinlemesine temizliyor. Yapısı lifli olduğu için cilde parlaklık kazandırıyor. Kan dolaşımını hızlandırdığı için, hücre yenilenmesine de destek veriyor. Makyajı derinlemesine temizliyor olsa da, güzellik uzmanları bir temizleme jeli ile beraber kullanımını destekliyor. En önemli özelliklerinden biri, her cilt tipine uyum sağlayabilmesi. Tabi öncesinde kendinize uygun çeşidi seçmeniz gerekli. Gelin çeşitlerinden bahsedelim biraz da…

makyaj süngeri

3- Kaç çeşit konjac süngeri vardır?

Kırmızı, yeşil, pembe, beyaz, siyah olmak üzere çeşitlendirilebilir.

Kırmızı: Kuru ve yıpranmış ciltler için. Ciltteki ölü deriyi nazikçe alırken, tahrişi engeller. Cildi nemlendiren özelliği de cabası.

Yeşil: Normal ciltler için. Yüzdeki yağ dengesini korur, kurumayı önler. Akne oluşumuna çanak açan bakterilerle savaşacak kadar da kahramandır kendisi.

Pembe: Susuz cilt. Çok çok hassas ciltler için pembe olanı öneriliyor. En büyük özelliği cildi nazikçe temizlemesi ve kuruluğun yarattığı gerginliği önlemesi. Cansız ciltleri canlandırması da cabası.

Beyaz: Bu geleneksel olanı. Cildin ph dengesini korur, her cilt tipi için uygundur. Makyajı derinlemesine temizler ve cildi canlandırır.

Siyah: Özelliği bambu kömüründen elde edilmesi. Renginin siyahlığı da bundan. Bu sünger özellikle yağlı cilde sahip olan gençler için ideal. Makyaj silmekten ziyade, gözenekleri açmak için kullanılabilinir.

konjak_sünger_çeşitleri

4- Konjac süngeri nasıl kullanılır?

Süngerin iki kısmı var; biri düz yassı, biri yuvarlak. İki kısmı da cilde uygulanır. Önce ıslatın ve sonra suyunu iyice sıkın. Ne çok ıslak, ne çok kuru; orta ayarda nemliyken cildinize uygulayın.

konjak_sünger_ne_işe_yarar

5- Konjac süngeri normal süngerlerden ayıran şey nedir?

Atla deve bir farkı yok ancak elbette birebir değil. Normal süngerler birkaç kullanımdan sonra cildinizde kuruluk ve tahriş yapabilir. Konjac sünger ise kendiliğinden nem verme özelliği ile ideal. Normal sünger kullanırken üzerine temizleme jeli sıkıp kullanabilirsiniz; konjac süngerde ise çok elzem değil, iki türlü de temizlik sağlar. 1 ile 3 ay arasında kullanım ömrü olan konjac sünger, akneli ciltlerde bile güvenle uygulanabilir.

sünger

Sizin için güzellik bakım trendlerini araştırmaya devam ediyoruz, bizi takip edin; son trendlerden hemen haberdar olun!

Görüşmek üzere…