Karıştırmayın: Vegan ile Vejetaryen Arasındaki Farklar

Vejetaryen terimine yeni yeni alışmaya başlarken bir de vegan terimini duymaya başladık. Birçok insan için ikisi de aynı gibi görünse de aslında ayrı ayrı felsefelere sahipler. Peki nedir onları birbirinden ayıran? Gelin birlikte bakalım.

1. İlk ve en önemli fark; vejetaryen kişilerin et ürünlerini tüketmeyi tercih etmemesi, vegan kişilerin ise baldan yumurtaya kadar hayvansal hiçbir gıdayı tüketmeyi tercih etmemesi demektir.

yumurta

2. Vejetaryen kişiler bir beslenme çeşidini tercih etmiştir, vegan kişiler ise yaşam felsefesini tercih etmiştir.

yumurta

3. Vejetaryenler et, balık veya kümes hayvanlarını tüketmeyi tercih etmez; ancak peynir, yumurta, yoğurt, süt ve bal gibi hayvan kaynaklı tüm ürünleri tüketebilirler. Veganlar ise baldan süte kadar hayvanlardan elde edilen hiçbir besini tüketmeyi tercih etmez.

balik-izgara

4. Vejetaryenler deri, tüy gibi hayvansal kaynaklı tekstil ürünlerini ya da aksesuarları tercih edebilir. Veganlar ise hayvansal kaynaklı hiçbir tekstil ürününü ya da aksesuarını tercih etmez.

et-izgara

5. Vejetaryenlerin düşüncesi çoğu zaman daha sağlıklı yaşamak amaçlı beslenme biçimini değiştirmesinden ibarettir. Veganlar ise bu durumu sadece beslenme biçimi olarak indirgemez, hayvanların ekonomik bir mal olmasına karşı çıkarak felsefi, politik ve adaletli bir anlayışı savunma çabasındadır.

balik-izgara

6. Vejetaryenler hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri isteğe göre tercih edebilir. Veganlar ise hayvanlar üzerinde test edilen kozmetikten, ilaca kadar hiçbir ürünü tercih etmemeye özen gösterir.

meyve

7. Vegan ve vejetaryenler birçok insana göre daha dengesiz besleniyor olsalar da tüm yiyeceklerin bir alternatifi ile sorunu çözebilirler. Örneğin et yemeyen bir vegan ya da vejetaryen etten alacağı proteini baklagil olan barbunyadan alabilir.

baklagil çeşitleri

8. Vegan ve vejetaryenlerin yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları gibi birçok problemi daha az yaşadığı ve et tüketen insanlara göre daha uzun yaşadığı saptanmış bulgular arasındadır.