Üzüm Tüketmenin 6 Faydası

Üzüm, birçok çeşidi ile geçmişten bu yana en çok tüketilen meyvelerden olmuştur. İster meyve halinde tüketilebilen ister çeşitli besinlere ham madde olabilen üzüm; birçok faydasıyla insan sağlığı için önemli bir güce sahiptir.

Soyma, dilimleme gibi dertleri olmayan, en pratik, en lezzetli atıştırmalıklardan biri sayılan üzümü yeterli miktarda tükettiğinizde sağlığınıza olacak birbirinden güzel 6 faydaya gelin birlikte bakalım…

Satın Alabilmek İçin;

 

1- Enerji Verir

Bol koşturmacalı bir gün sizi bekliyorsa ve yeterli miktarda enerjiye çok ihtiyacınız varsa üzüm, size en iyi gelecek seçeneklerden biri olabilir. Karbonhidratın enerjiye çevrilmesi için gerekli olan vitaminlerin yüksek oranda bulunmasından dolayı üzüm, iyi bir enerji kaynağı olma özelliği taşır. Siz de enerjiye ihtiyaç duyduğunuz spor öncesi gibi zamanlarda bir bardak kadar üzüm tüketerek yeterli miktarda enerji edinebilir, günü daha kolay bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

2- Alzheimer Riskini Düşürür

Çağımızın tedavisi olmayan hastalıklarından biri olan, tüm beyin fonksiyonlarına zarar vererek kişiyi ve yakın çevresini gerek maddi gerekse manevi olarak etkileyen Alzheimer’e karşı üzüm tüketerek savaş açabileceğinizi biliyor muydunuz? Yapılan birçok araştırmada üzümlerin beyin sağlığına olumlu katkıda bulunarak fonksiyonları iyileştirebildiği görülmüştür. Bu özelliğiyle üzüm, başta Alzheimer olmak üzere birçok beyinsel rahatsızlığın önlenmesine yardımcıdır.

3- Kabızlığı Giderir

Siz de giderek rahatsız eden kabızlık problemi ile karşı karşıyaysanız üzümden yardım alabilirsiniz. Üzüm, bağırsak hareketlerinin daha hızlı olmasına yardımcı olarak hazımsızlığın giderilmesini sağlar. Yeterli miktarda üzüm tüketerek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına katkıda bulunur, daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

4- Hastalıklardan Korur

Üzüm, vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde tüketen kişinin bağışıklığını güçlendirerek soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olur. Siz de günde bir kâse üzüm ya da bir bardak üzüm suyu tüketerek hastalıklara karşı daha güçlü bir duruş sergileyebilirsiniz.

5- Görme Yetisini İyileştirir

Yapılan araştırmalarda üzüm, daima göz sağlığı dostu olan yiyecekler arasında gösterilmiştir. İçerisindeki “zeaksantin” isimli madde sayesinde görme yetisini iyileştirip birçok göz rahatsızlığından korunmaya yardımcı olan üzümü siz de ister yaş ister kuru olarak tüketebilir, göz sağlığınız için şahane bir iyilik yapabilirsiniz.

6- Kemikleri Güçlendirir

Üzüm; kemik sağlığında önemli olan demir, bakır, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bu nedenle kemik erimesi riski ile karşı karşıya olan hastalar ve gelişim çağındaki çocuklar için doktorlar tarafından tüketilmesi önerilen önemli bir besin kaynağıdır. Siz de daha güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olabilmek için hayatınızda üzüm tüketimine daha çok yer verebilirsiniz.