Doğalını Özleyenlere: Ev Yapımı Yoğurt

Pek çok yemeğin tadını doruklara çıkaran, terbiye karışımlarını koyulaştıran, salata soslarına lezzet veren yoğurdu pratik bir şekilde evde hazırlamaya ne dersiniz? Günlük süt, az miktarda yoğurt mayası ve toz şeker ilavesiyle hazırladığımız yoğurdu havlulara sarmak yerine önceden ısıtılmış fırında tutuyor, yemelere doyamıyoruz.

Var mısınız bizimle birlikte evde yoğurt mayalamaya?

Ev Yapımı Yoğurt

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

5 su bardağı süt

1 yemek kaşığı yoğurt

½ çay kaşığı toz şeker

Püf noktası:

Sütün içerisine eklediğiniz mayanın iyice karışması ve tencerenin geneline eşit olarak dağılması oldukça önemli.

Ev yapımı yoğurt hazırlamak için; günlük süt ve az miktarda hazır yoğurt kullanabilirsiniz.

Emaye tencereye aldığınız yoğurt karışımını, temiz havlularla sarıp oda sıcaklığında 1 gün boyunca bekleterek de yoğurt hazırlayabilirsiniz.

Mayalama esnasında yoğurdun ağzını açık bırakın, bir kez yoğurt yaptıktan sonra kendi yoğurt mayanızı kullanın.

Kaynayan sütü temiz bir kepçe yardımıyla havalandırmanız içerisindeki suyun kolaylıkla buharlaşmasını sağlar.

Nasıl Yapılır?

Çelik tencereye aldığınız sütü, orta ateşte köpük köpük olana kadar ısıtın. Köpükler çıkmaya başladığında ocağın altını kısıp bir kepçeyle karıştırarak havalandırın.

Kısık ateşte sütün belli bir bölümü (yaklaşık ¼’ü) buharlaşana kadar pişirme işlemini sürdürün.

İstenilen kıvama gelen sütü ocaktan alıp soğuması için 10-12 dakika kadar bekletin.

Sırada küçük bir test var. Serçe parmağınızın uç kısmını sütün içerisine sokup 5 saniye kadar tutun. Bu süre içerisinde sıcaklık sizi rahatsız etmiyorsa sütün mayalanma vakti gelmiş demektir.

Sıra geldi mayalama işlemine. Küçük bir kâseye aldığınız yoğurdu, toz şeker ilavesiyle karıştırın. Pürüzsüz bir kıvama gelen yoğurdu sütün içerisine döküp karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı; mümkünse cam bir kaba alıp önceden 10-12 dakika ısıtılmış 50-60 derece fırında, 5 saat kadar bekletin.

Önceden ısıtılmış, kapağı kapalı fırında uzun bir süre beklettiğiniz yoğurt karışımını sallamadan buzdolabına kaldırın. 6 saat kadar beklettikten sonra kapağını kapatıp buzdolabında bekletmeye devam edin. Arzu ettiğiniz yemeklerle birlikte servis edin.