Kahvaltıların Olmazsa Olmazı Peynirin İyisi Nasıl Anlaşılır?

Kahvaltıların vazgeçilmezi, simitin en yakın arkadaşı; tostların can yoldaşı, diyet listelerinin bol ‘kalsiyum kaynağı‘… Bugün konumuz peynir. Peynirin faydaları kulağımızda dursun, biz bu sefer peynirin iyisini anlamanın yollarını paylaşacağız sizlerle. Peynir alırken nelere dikkat etmeli, peynirin iyisi nasıl anlaşılır, iyi peynirin özellikleri nelerdir? Evet tüm bu soruların yanıtı yazımızda.

1- Kulağa ilginç gelse de peynirin kalitesini anlamanın yollarından ilki kesimi. Kesimi kesinlikle düzgün olmalı, etrafında salamura kalıntıları ya da küf gibi kirliliklerin bulunmaması ilk kural.

peynir

2- Kaşar peyniri gibi bazı peynir türlerinin rengi sarıya dönük olsa da beyaz peynirin rengi nettir; beyaz 🙂 Eğer üzerinde maviden yeşile dönük ya da sarımsı renkler görüyorsanız o peynirden kaçarak uzaklaşın.

peynir

3- İyi bir peynir, buzdolabında muhafaza edilmesine rağmen yine de canlı renktedir, donuk değildir. Parlak ve canlı rengin yanı sıra sertliği de ne çok yumuşak ne sert olmalıdır.

Brie Peyniri

4- Bazı peynirlerin özelliği bu olsa da siz yine de üzerinde gözenek ya da çatlak olmamasına dikkat edin. Derin çatlaklar peynirin iyi olmadığına işaret ediyor olabilir.

Tomme Peyniri

5- Tadına gelince… Çok ekşi, metalik tatlı, acımsı ya da çok tuzlu peynirlerden kaçının. Bunlar, peynir için pek de iyiye alamet özellikler değil.

fransız_peyniri

Bu kadar peynirlerden bahsettik, yazımızın finalinde de peynirli tariflerden bahsedelim. Sizin için şu yazımızda pek çok peynirli tarif derledik. Okumak için tıklayın.