Tel Tel Tavuklu: Pirinç Çorbası

Tavuklu şehriye çorbasının en büyük rakibi pirinç çorbası konuk oluyor bugün sofralarınıza. Çorbalık ve dolmalık olarak da bilinen kırık pirinçler mutfakta yerlerini alıyor. Küp şeklinde doğranan havuç ve patatesler ayçiçek yağında kavrulup önceden haşlanan tavuk suyu ve tavuk etleriyle buluşup sıcak pide dilimleri eşliğinde mis gibi içiliyor.

Pirinç Çorbası Tarifi

 

5 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

4 yemek kaşığı ayçiçek yağı

1 adet kemikli tavukgöğsü

1 adet orta boy havuç

1 adet orta boy patates

½ su bardağı kırık pirinç

5 su bardağı su

¼ demet maydanoz

1 çay kaşığı tuz

Pişirme önerisi:

Arzuya göre hazırladığınız çorbayı yumurta sarılı, yoğurtlu ve taze sıkılmış limon sulu terbiye karışımıyla hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Kabuklarını soyduğunuz havuç ve patatesi küçük küpler halinde doğrayın.

Bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdürdüğünüz kemikli tavukgöğsünü derin bir tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su ve tuz ilavesiyle kısık ateşte haşlayın.

Lif lif ayrılana kadar haşladığınız tavukgöğsünü kemik ve deri kısımlarından arındırıp tel tel ayırın. Çorba yapımında kullanmak üzere elde ettiğiniz tavuk suyunu ayrı bir kaba süzdürün. Ayıklanmış maydanoz yapraklarını incecik kıyın.

Derin bir tencerede kızdırdığınız ayçiçek yağında doğranmış havuç ve patatesleri hafif bir renk alana kadar kavurun. Elde ettiğiniz tavuk suyu, tel tel ayrılmış tavuk etleri ve kırık pirinçleri ekleyip kısık ateşte pişirin.

Pirinçler açılıp sebzeler yumuşadığında son olarak doğranmış maydanoz yaprakları eklediğiniz pirinç çorbasını sıcak olarak servis edin.