Özgürlüğüne Düşkün Babalara…

Bebek sahibi olmak dünyanın en özel duygularından biri ancak konu beyler olduğunda, özgürlükleri ile verdikleri savaş göz önüne alındığında bu durum belki biraz “fedakârlık” olarak algılanıyor olabilir. Ancak bu fedakârlık, aslında bir seçim değil. Yani siz babalar, “çocuk sahibi olmayı” seçerek hayatınızı değiştirmediniz. İşte bunun 6 kanıtı…

 

baba olmak

1- Hala müzik dinleyebilir, film izleyebilirsiniz…

Çocuk sahibi olmanız bunların hiçbirine engel değil. Evde vakit geçirirken de bu alışkanlıklarınız devam edebilir. Bir süre – en azından ufaklık büyüyene kadar- filme gitmek yerine DVD kiralayabilirsiniz. Ayrıca kulaklıklar sayesinde yine yüksek sesle müzik dinleyebilir ve yine çılgınca dans edebilirsiniz!

2- Yaramaz çocukları hala sevmiyor olabilirsiniz…

“Ben yaramaz çocuk sevmem de, istemem de” diyenlerdenseniz istememek için geç kalmış olsanız da sevmeme hakkına ömür boyu sahipsiniz. Yok yok, kendi çocuğunuz için değil lafımız. Yani eğer siz şımarık çocukları eskiden beri pek sevmiyorsanız, sizin çocuğunuz oldu diye tüm çocuklara aşık olmanıza gerek yok. Şımarık çocuklar ve aileleri ile görüşmek zorunda değilsiniz. Siz sadece kendi çocuğunuza aşık olabilirsiniz ancak diğer çocuklara ve ebeveynlere de adil davranmak şartıyla elbette!

3- Hala eşinize aşıksınız!

Bugüne kadar “Eşim bir yana, dünya bir yana!” ya da “Eşimle aramıza kimse giremez!” diyenlerden olabilirsiniz; yine öylesiniz! Aranıza sadece minik bir can parçanız girdi hepsi bu. Siz hala eşinize aşıksınız, hala ondan başkasını düşünemezsiniz ve hala onsuz bir hayat yok. Sadece, siz eşinizle birbirinize sarılırken aranıza katılıp, kafasını ya da minik ellerini sokarak ona da sarılmanızı isteyen minik bir çocuğunuz var. Hepsi bu!

4- Hala çooook yakışıklısınız!

Babalık sizden bir şey götürmedi ki! Hala çok yakışıklı ve karizmatiksiniz. Evet, bu aralar sokakta sizden daha çok ilgi çeken bir ufaklık olabilir ama siz hala bastığınız yeri titretiyorsunuz! Unutun pusetli ve göbekli baba figürlerini; iyisiniz iyiii!

baba ve bebek
5- Hala eğlenebilirsiniz!

Evet, bu belki alışık olduklarınızdan biraz daha farklı olabilir, neticede artık siz “çoluklu çocuklu adam”sınız. Ama yaş grubunuza göre zaten eğlence anlayışınız değişecekti, bunun çocuk sahibi olmanızla ilgisi yok. 18 yaşındayken yaz tatilinde atladığınız o yüksek iskeleyi düşünün; ah ne kadar da heyecan vericiydi oradan atlamak. Ama 70 yaşınıza geldiğinizde aynı heyecanı hissedebilecek miydiniz? Tansiyon yükselmesine bağlı kalp ritmini saymayalım lütfen! Hesap ortada, çocuk sahibi olmak ile eğlencenizin kısıtlanması arasında pek de bir bağlantı yok.

Çocuk sahibi oldunuz diye ne hayattan feragat, ne yaşamınızdan fedakârlık etmenize gerek yok… Siz babalığınızın keyfini çıkarın; gerisi çorap ve söküğünün işi!