Kağıtlara Elveda Deme Zamanı!

Hayatımızın her alanında işimizi kolaylaştıran teknoloji, tüm bildiklerimizi alt üst etmeye devam ediyor. Tek bir tuş ile tüm olan biteni anında takip edebildiğimiz, fikirlerimizi özgürce paylaşabildiğimiz, kısacası dünyaya bağlanabildiğimiz akıllı telefon ve tabletler, yazılı eserleri de parmaklarımızın ucuna getirdi. Kağıda basılı gazete, dergi ve kitap okumanın keyfi elbette bir başka. Ancak tabletler ve akıllı telefonlar kağıttan tasarruf sağlıyor. Kağıttan tasarruf demek aynı zamanda çocuklarımızın geleceğine katkı demek. Tasarruf edilen her bir kağıt ileride çocuğumuzun yaslanabileceği, nefes alabileceği bir ağaç anlamını taşıyor. Tüm bunların yanı sıra bu uygulamalar ile dünyadan haberdar olmak oldukça keyifli. Dilediğiniz zaman uygulamalara girebilir, dilediğiniz haberlere ulaşabilir, dilediğiniz kitabı çantanızda kalın bir kitap yükü olmadan okuyabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz gibi kişiselleştirerek beğendiğiniz yazı fontu ve renginde kitabınızı okuyabilirsiniz. Artık okumak daha da keyifli!

Şimdi gelin bu hayatı kolaylaştıran içerik ve haber okuma uygulamaları nelermiş bir göz atalım.

Instapaper (Android ve IOS uyumlu)

Instapaper ile makale okumak artık çok kolay. İnternet bağlantınız olmasa bile kaydettiğiniz makaleleri okuma imkanı sunan uygulama, 500 farklı makaleyi arşivleme ve dilediğiniz yerde dilediğiniz zamanda okuma imkanı sunuyor. Yazı rengi ve boyutunu dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirken, satır aralıklarını ve kenar boşluklarını da kendiniz belirleyebilirsiniz. Instapaper’ın gece okuma modu ile yatmadan önce makalelere son bir göz atabilirsiniz.

ipad

Readability (Android ve IOS uyumlu)

Web tabanlı okuma imkanı da sunan Readability ile akıllı telefonunuz aracılığıyla takip ettiğiniz haber sitelerini ve makaleleri kolaylıkla okuyabilirsiniz. İşaretleme (etiketleme) özelliği de bulunan uygulama sayesinde etiketlenen yazılara göre filtreleme yapabilir ve size uygun olan haberlere kolayca ulaşabilirsiniz.


Pocket (Android ve IOS uyumlu)

Devir dijital yayın devri demiştik. Pocket da böyle düşünüyor ve dijital yayın organlarındaki köşe yazıları ve makaleleri mobil cihazınız ile buluşturuyor. Üstelik kaldığınız yeri işaretleyerek dilediğiniz zaman kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz. Makale ve köşe yazılarını doğrudan cihazınıza kayıt ederek çevrimdışı iken de okuyabilirsiniz. Okuduklarınızın çevrenizdekilerin de ilgisini çekeceğini düşünürseniz beğendiğiniz makaleleri sosyal ağlarda da paylaşabilirsiniz.

1391212800-95518c2edf59e36b138f05459db7504b

Kobo (Android ve IOS uyumlu)

Kobo ile dilediğiniz kitabı dilediğiniz yerde okuyabilir hatta kendi kütüphanenizi yaratabilirsiniz. Ön izleme, koleksiyon oluşturma gibi özellikler ile kullanıcılara kolaylıklar sunuyor. Önerilen kitaplar ve arkadaşlarınızın paylaştığı metinlere de kolayca ulaşma imkanı sağlayan uygulama aynı zamanda hangi sayfayı ne kadar sürede ve hangi hızda okuduğunuzu da ölçüyor. Hatta bu sonuçlara göre ödüller bile kazanabiliyorsunuz.

 tablet_bilgisayar

Kindle (Android, IOS ve Windows Phone uyumlu)

En iyi okuma deneyimi sağladığı düşünülen bu uygulama ile Amazon hesabınızı senkronize edebilir ve satın aldığınız kitaplara Kindle sayesinde mobil cihazlarınız üzerinden ulaşabilirsiniz. Kaldığınız yeri işaretleyerek dilediğiniz zaman okumaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Koleksiyon bölümü oluşturarak istediğiniz kitapları bu sayede satın alabilirsiniz.

 kindle

Nook ( Android ve IOS uyumlu)

Amerika’nın en büyük kitapçısı olan Barnes& Noble cebinize geliyor. Kitap okuma alışkanlığınızı pekiştirecek bu uygulama ile hem çevrimiçi hem de çevrimdışı cihazınızla bağlantı kurarak okumak istediğiniz tüm metinlere kolayca ulaşabilirsiniz. Tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi yazı tiplerini ve stillerini kişiselleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Nook ile 3 milyon adet ücretsiz dergi, kitap ve romana ulaşmanız da mümkün. Çok okunan yazarlar, çok satan kitaplar ve gazeteler gibi koleksiyonlara da ulaşmanız oldukça kolay.

 nook

Readmill ( Android ve IOS uyumlu)

Readmill ile merak ettiğiniz hemen her konuda uzman yazarların makalelerine kolayca ulaşabilir, detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Aynı zamanda okuduğunuz makale ve kitapları arkadaşlarınızla da paylaşabilir ve paylaşılan yazılara yorumlar yapabilirsiniz. Bu uygulamada da yazı rengi, boyutu ve stillerini kişiselleştirebilirsiniz.

ios

Flipboard (Android ve IOS uyumlu)

Sosyal ağlarda veya web sitelerinde bulunan içerikleri digital dergi şeklinde sunan Flipboard, metin bazlı belirlediğiniz etiketleri dikkate alarak anlık metinleri sunabilme imkanına sahip. Aynı zamanda New York Times ve The New Yorker gibi global gazete ve dergiler de tek bir tıkla cihazınıza geliyor. Aynı zamanda kullanıcı hesabı oluşturarak içerikleri sosyal ağlar üzerinde de paylaşabilirsiniz.

1391212800-464da64e5289f7f123aadcc841737ffd

Goodreads (IOS uyumlu)

Şimdilik yalnızca IOS işletim sistemi ile uyumlu olan uygulama, okuyucuların bir araya geldiği sosyal bir ağ olarak tasarlanmış. Kullanıcıların birbirlerine kitap önerebildiği bu uygulamada kendi kütüphanenizi de oluşturabilirsiniz.

 goodreads

ReadQuick (IOS uyumlu)

Yalnızca IOS işletim sistemi ile uyumlu olan içerik okuma uygulaması ReadQuick, Instapaper ve Pocket uygulamalar ile entegre olarak blog ve internet içeriklerini derleyerek sunuyor. Uygulama aynı zamanda, belirlediğiniz okuma hızına göre okuduğunuz içeriğin ne kadar sürede biteceğini haber veriyor.

readquick