Buğulaması, Fırını, Kızartması: Dumanı Üzerinde Davetkâr Balık Yemekleri İçin 3 Öneri

Kahkahalarla tatlanan dost sofralarının lezzet elçisi, beyaz etlerin en sağlıklısı, Omega-3 kaynağı balık yemekleri takıldı bugün oltamızda. Özen ister balık, ihtimam ister, hijyen sever. Boynu bükük bir köşede bırakılmaya, dinlendirmeye gelmez. “Hangi mevsim hangi balık yenir?” başlı başına bir soru işaretidir kafalarda, balık seçimi tamamlandığında yerini “Hangi balık nasıl pişirilir?” sorunsalına bırakır.

hangi-balik-hangi-mevsim-yenir

Balık varsa sofrada, önden içilen dumanı üzerinde bir çorba ve bir tabak yeşil salata eşliğinde lezzetlenir akşamınız, ağız tadınız daim olur. Pilakisi, ızgarası, kızartması, buğulaması sonu gelmez balık tariflerinin. Küçük püf noktaları, lezzet sırları da yok değildir balık yapımının. Mutfağa geçmeden önce gelin hep birlikte bir göz atalım derya kuzularının isteklerine.

Balık tezgâhını aldık karşımıza: Balığın tazeliği nasıl anlaşılır?

Balık tezgâhı size, siz tezgâha bakıyorsunuz. Bakmayın, yapmayın kendinize bunu. Balıkçınızın nasihatleri ya da az sonra vereceğimiz lezzet sırlarına kulak verin bir bir. Birazdan tavayı ya da fırını boylayacak balıkta bakılması gereken ilk kural tazelik. Aksi takdirde mideniz bozulur, akşam yemeğiniz kabusa dönüşebilir.

Mesela; somon buğulama tarifi 

somon-bugulama-tarifi

 

Balık dediğinin pulları eksiksiz ve pırıl pırıl olmalı. Yıpranmamış yerli yerinde pullar ve parlak gözler tazelik fısıldamalı. Kan kırmızısı solungaçlar “ben buradayım” demeli. Eti sıkı, derisi gergin olmalı. Karnına dokunduğunuzda parmak iziniz çukur oluşturacak şekilde kalmamalı, kötü kokudan eser olmamalı.

Kurmaya başlayın sofrayı siz: Balık nasıl kızartılır?

Seçmiş olduğunuz balığın yağ oranı, bütün ya da dilim oluşu nasıl pişirilmesi gerektiği konusunda ipuçlarını sıralar önünüze. Öncesinde taze olması, dikkatlice temizlenmiş ve bol suda yıkandıktan sonra fazla suyunun kağıt havlu yardımıyla alınmış olması esastır.

Gelelim balık pişirmenin inceliklerine. Kızartılacak bütün balıkları bol suda yıkayıp duruladıktan sonra elenmiş un ya da mısır ununa bulamak ve fazla ununu silkelemek esastır. Kızartma işleminde kullandığınız unu farklı baharatlarla çeşnilendirmek ve bu lezzeti balığa geçirmek mümkündür. Evet, nerede kalmıştık? Unlanan bütün balık ya da balık dilimlerini kızgın yağa salıyorduk. Ama yavaş yavaş, etrafa kızgın yağ sıçratmadan. Tavayı aralarda hafif sallıyoruz, sabırsızlık edip maşa yardımıyla anında ters yüz etmiyoruz. Sindirim sorunu çekmemek için balıkları derin yağ içerisinde olması gerektiğinden fazla pişirmiyoruz.

Ve karşınızda muhteşem sosuyla limon soslu dil balığı.

dil-baligi

Kısık ateşte, için için kızarıp altın sarısı bir renk alana kadar kızarttığınız balıkları kağıt havlu serili servis tabağına alıp dinlendiriyoruz. Fazla yağını bırakan balığı farklı bir tabağa alıp soğutmadan servis ediyoruz.

Izgara balık tariflerinde; seçilen balığın mevsiminde ve yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Kuru ve lezzetsiz bir balık yememek için ızgara yapılacak balığın yağlı olması önemli, akılda bulunsun.

Balık sevdiren balık köftesine buyursunlar.

Balık Köftesi Tarifi

Izgara edilecek balık unlanmaz, bütün balık ise deri ve kafa kısmı üzerinde bırakılır. Kılçığı üzerinde olmalıdır. Arzu edilirse farklı baharatların katıldığı zeytinyağında kısa bir süre bekletilir. Ön ve arka yüzeylerine hafif bir kesik atılır. Yağlanmış kızgın ızgara üzerinde ters yüz edilerek, kısa sürede, içi sulu kalacak şekilde pişirilir.

Fırında balık ve balık buğulama tariflerinde; somon, çipura, levrek, palamut gibi balıklar; taze/kuru baharat ve yeşilliklerle masaj yapılıp zeytinyağının da katkılarıyla marine edildikten sonra fırın tepsisine yerleştirilir.Önceden ısıtılmış 180-200 derece fırında, kendi suyunda kızarana kadar pişirilir. Tane karabiber, defne yaprağı, sarımsak, kuru soğan, limon, domates ve yeşillikler elinizin altında olsun. Dışı çıtır, içi sulu kalsın. Fırın kabının kenar kısımları lezzet vermesi adına kök sebzelerle dolsun.

Ve suyuna ekmek bandıran domatesli balık da olsun.

Domatesli Balık Tarifi

 

Mühim dert: Eve sinen balık kokusu nasıl çıkar?

Balık yemek iyi hoş da pekiyi o mutfağa ve oradan da usul usul tüm eve sinen kokusunu ne yapacağız? Bunun için de önerilerimiz var size. Birinci yöntem; çelik kaşıkla eli ovmak.

İkinci yöntem; limon.

Ve eve sinen kötü kokuyla baş etmek için bir karışım hazırlıyoruz.

Tüm balık severlere afiyet olsun.