Bir Bardak Sütü Kendisine Aşık Edecek Kurabiyeler İçin 6 Öneri

Mevsim değişimi nedeniyle yeme-içme alışkanlıklarımızın kökünden değiştiği, boş zamanlarda soluğu mutfakta aldığımız bir dönemden geçiyoruz. Panik yok, her şey yolunda aslına bakarsanız. Can çekiyorsa o kurabiye yenecek arkadaşlar, yazın gelişiyle diyetlere kaldığımız yerden devam ederiz 🙂

Asıl mesele şu ki: Çocukluğumuzdan beri yanımızda olan sadık dost kurabiyeyi farklı farklı tariflerde iyi ağırlamalı, afiyetle mideye indirmeliyiz.

kavala-kurabiyesi

Bu kadar ön bilgi yeterli. Tüm püf noktalarını ifşa edeceğimiz ağızda dağılan kurabiyeler hazırlamak için sizi mutfağa alalım yavaştan. Sıkı durun, basit bir karışım gibi görünen kurabiye hamurunun hayat damarlarını keşfe çıkıyoruz.

Bazıları sıcak sever!

Aslına bakarsanız bu hemen hemen tüm hamur işi tarifleri için geçerli bir durum. Cana can katacak malzemelerin önceden oda sıcaklığında beklemiş olması tarifin tadını ikiye katlayan bir gerçek. Tereyağı sizi yanıltmasın o arada değişiklik isteyebilir, bazı tariflere soğuk olarak katılmak istediğini duyanlar olmuştur.

Mevsimin gözde meyvesi elma, kurabiyeye pek de yakışır örneğin.

Zencefilli Kurabiye Tarifi

 

Şeker ve yumurta bir adım öne çıksın!

Malzemeleri edindik, hazırlık aşamasında oda sıcaklığında bir güzel dinlendirdik onları. Yumurtaları küçük bir kaba kırıp tek tek alıyoruz karıştırma kabına. Toz şekeri ilave edip bir güzel karıştırmaya başlıyoruz. Elenmiş un ve tarifte varsa kabartma tozunu azar azar ekleyip yağı ilave ediyoruz. Bitti mi? Elbette hayır!

Bazı kurabiyelerin hamuruna haşlanmış yumurta sarısı katıldığını da gördü bu gözler. İzleyelim Uğurcum.

migrostvblog_kakaolukurabiye_v1_140417

 

Kurabiye hamurunu yoğurmanın var mı bir püf noktası?

Sıra geldi kurabiye tariflerinin tadı tuzu güzellere. Efendime söyleyeyim siz damla çikolata parçalarını kurabiyede görmeyi isteyin biz de fındıklı kurabiye tarifimizde olduğu gibi fındık kırıkları eklemenizi önerelim. Hayal dünyanızı katın işin içine. Sonrasında sıra geldi yavaş yavaş toparlanmaya başlayan kurabiye hamurunu tekrar ve tekrar karıştırmaya… Meşhur söylem “kulak memesi kıvamında” bu aşamada aklınızda olsun bizce.

Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi

 

 

Pişirme işlemi öncesinde altın kural

Yoğurma işlemi sırasında elinizin ısısıyla kendinden geçen hamuru buzdolabına alma vaktidir artık. Bu kuralı atlayan dostlar fırından çıktığında ağız burun kıvırmış, yayık kurabiyelerle göz göze gelirler. Bizden söylemesi. Streç film ya da yağlı kağıda sarılı kurabiye hamurunu 1 saat kadar buzdolabında bekletmek formunu pişirme aşamasında da koruyan kurabiyeler sunacak size.

Bonibon varsa biz de varız dedik.

kurabiye3

 

Gelelim pişirme işlemine

Buzdolabından çıkardığınız kurabiye hamuruna elinizle farklı farklı şekiller verebileceğiniz gibi zencefilli kurabiye tarifimizde olduğu gibi mini minnak, oldukça şekilli kurabiye kalıplarından da destek alabilirsiniz. İdeal olan kurabiyelerin 1 cm.’den daha ince olmaması. Hamur kalınlığına göre pişirme süresi değişiklik gösterse de önceden ısıtılmış 160 derece fırında, 12-13 derece pişirilmesi makul olandır. Fanlı fırını olanlar fırın başında ayrıca nöbet tutabilirler 😉

Sütle buluştuğunda iyice şişen yulaflar kurabiye ile daha da güzel.

Çatlak Kurabiye Tarifi

 

Tazeliğini nasıl koruyacak bu kurabiyeler?

Yağlı kağıt üzerinde pişen kurabiyeler itinayla kağıtlarından sıyrılacak, mümkünse ızgara teli üzerinde alt kısımları da havalandırılarak soğutulup ağzı sıkıca kapanan kavanozlarda oda ısısında muhafaza edilecek. Ve emin olun kaderlerine terk edilmeden bir çırpıda afiyetle mideye indirilecek. Yaşasın içimizde yatan kurabiye canavarları 🙂

tuzlu-kurabiye-tarifi