Bunları Yaparak Cilt Çatlaklarına Veda Edin

Fazla kilo, hormonal problemler etkisiyle ya da doğum sonrası gibi çeşitli sebeplerle oluşan çatlaklar, çok rahatsız edici ancak çaresi olan cilt problemleri arasında yer alır.

Şimdi sıralayacağımız bu doğal yöntemleri evde, kolayca hazırlayıp uygulayarak çatlaklara kısa sürede veda etmeniz mümkün.

İşte çatlaklara karşı 7 doğal ve etkili yöntem:

1. Şekerden Yararlanın

Onun hakkında sürekli “zehir” olarak bahsedilse de bir güzel işlevi de varmış işte. Şeker ile vücut çatlaklarından kurtulmanız, çok kolay bir şekilde mümkün.

Bir yemek kaşığı şeker, birkaç damla limon suyu ve badem yağını iyice karıştırıp her gün çatlaklardan şikâyet edilen bölgeye ovalayarak uygulayın. 8 -10 dakika kadar beklettikten sonra bölgeyi yıkayarak temizleyin. 1 ay sonunda cilt çatlaklarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

sekerkurali

2. Patatesten Yararlanın

Patates en lezzetli ama en çok kilo aldıran sebzelerden biri; ancak kullanma yöntemine göre faydalarını artırmak mümkün.

Birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan patates ile cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayıp oluşan tahribatı iyileştirebilirsiniz. Nasıl mı? Bir patatesi kalın bir şekilde dilimleyin ve dilimleri çatlaklardan şikâyet edilen bölgeye 3-15 dakika kadar ovalayarak uygulayın. Patates suyu iyice kuruduktan sonra bölgeyi ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayarak 1 ay sonunda güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

patates

3. Zeytinyağından Yararlanın

Zeytinyağı, özellikle cilt için sunduğu faydaları ile adeta insanlığa doğa tarafından verilen güçlü bir mucize.

Zeytinyağının içerdiği antioksidanlar ve cildi besleyen özelliklerinden bu kez cilt çatlaklarından kurtulmak için faydalanmaya ne dersiniz? O halde, sızma zeytinyağını hafif ısıttıktan sonra çatlaktan şikâyet ettiğiniz bölge üzerine ovalayarak uygulayın. Bu yöntemi her gün uygulayarak yaklaşık 1 ay içerisinde istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

zeytinyagi1

4. Havuçtan Yararlanın

Her mutfakta bulunan sebzelerden biri olan havuç sayesinde cilt çatlaklarına veda edebilirsiniz. Yapacağınız tek şey, havuçları haşlayıp püre haline getirdikten sonra çatlaktan şikâyet edilen bölge üzerine ovalayarak uygulamak! Yarım saat kadar beklettikten sonra ıslak bezle silip su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 2-3 kez olmak üzere 1 ay süresince uygulayarak tüm cilt çatlaklarını yok edebilirsiniz.

havuc

5. Limon Suyundan Yararlanın

Mis kokusu ve sonsuz faydaları ile hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan limonu cilt çatlarınız için de kullanın. Sıkılaştırıcı etkisi ve içerisindeki faydalı asitler sayesinde çatlaksız bir cilde limon suyu ile merhaba diyebilirsiniz. Limon suyunu çatlaktan şikâyet edilen bölgeye ovarak uygulayıp 5-10 dakika kadar beklettikten sonra bölgeyi ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu yöntemi sabah ve akşam olmak üzere 1 ay boyunca vazgeçmeden uyguladığınızda olumlu sonuçları rahatça görebilirsiniz.

limon-cay

6. Kakao Yağından Yararlanın

Bronzlaştırıcı etkisi ve kırışıklıkları yok etmesi ile bilinen kakao yağı, cilt çatlaklarını iyileştirmek için de oldukça faydalı. Çatlaklardan şikâyet edilen bölgeye günde 2 kez olmak üzere ovalayarak uygulandığınızda yaklaşık 1-2 ay sonunda bölgenin iyileştiğini görebilirsiniz.

Kakaolu Pandispanya Tarifi

7. Bolca Su İçmeyi Unutmayın

İyi bir sindirim süreci için sağladığı faydalar gibi vücut sağlığı konusunda birçok etkisi bulunan su içmeyi kesinlikle alışkanlık haline getirmeniz gerektiğiniz unutmayın. Günde en az 2 litre su içerek cilt sağlığınızı önemli ölçüde güzelleştirip cilt çatlaklarının oluşumunu önlemeniz ya da onarmanız mümkündür.