Sivilceler için 4 Doğal Yağ ve Kullanımları

Akneler ve yüzünüzde bıraktıkları izlerle başınız belada mı? İşte sizin bu problemden kurtarabilecek 5 doğal yağ…

guzellik

1)      Biberiye Yağı

Saç diplerinizdeki iltihaplar ve saç bakımınız için biberiye bitkisinin yağı idealdir. Biberiye yağı antiseptik özelliği nedeniyle özellikle iltihaplara karşı çok etkilidir. Ayrıca bu yağı vücudunuzda beliren sivilceler için de kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanmalısınız?

Güçlü bir yağ olan biberiye yağını doğrudan cildinize uygulamamanız gerekmektedir. Bu nedenle 3-4 damla biberiye yağını 1 çay kaşığı jojoba yağı ile karıştırın ve sadece akneli bölgeye uygulayın. Vücudunuza uygulayacağınız zaman ise 1 fincan yulaf, yarım çay bardağı gül suyu ve 6-7 damla kadar biberiye yağını karıştırarak bir şişeye koyun. Sonra vücudunuza sürün ve nazikçe temizleyin.

2)      Bergamot Yağı

Çok güçlü bir antiseptik olan bergamot yağının cilde iyi gelen pek çok faydası vardır.Bu yağ genellikle, aknelerle savaşmak, aknelerin sebep olduğu lekeleri azaltmak için önerilir.  

Nasıl Kullanmalısınız?

Tıpkı biberiye yağı gibi çok güçlü bir yağ olan bergamot yağının da doğrudan kullanımı önerilmez. Bu sebeple, 5 damla bergamot yağını, bir çay kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla lavanta yağı ile karıştırın. Bu karışımı, sivilcelerin olduğu bölgelere bir pamuk yardımıyla uygulayın. 

3)      Kekik Yağı

Kekik yağı antimikrop özelliği taşır. Bu sebeple özellikle akne kaynaklı kızarıklıkları azaltmada ve istenmeyen aknelerle savaşmak için sıklıkla kullanılmaktadır. 

Nasıl Kullanmalısınız?

Kekik yağı çok sert ve güçlü bir yağdır. Bu sebeple mümkün olduğunca az miktarlarda ve başka yağlarla karıştırılarak kullanılmalıdır. Tek başına kullanımı ciltte tahrişe sebep olabilir. 9-10 damla zeytinyağı içerisine 2-3 damla kekik yağı ekleyin. Akne probleminiz çok ciddi boyutlarda ise bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere sorunlu bölgeler üzerine uygulayabilirsiniz.

4)      Lavanta Yağı

Lavanta yağı cilt kuruluğuna iyi gelmenin yanı sıra, siyah nokta ve aknelerin sebep olduğu koyu lekelerin görünümünü azaltma konusunda etkilidir. Elbette istenmeyen sivilcelerinizden de kurtulmanıza yardımcı olur. 

Nasıl Kullanmalısınız?

Lavanta yağını diğer yağlar kadar güçlü bir yağ değildir. Bu sebeple sivilcelerinizin olduğu bölgelere direkt olarak uygulayabilirsiniz. Günlük bir nemlendirici olarak lavanta yağını tercih etmek isterseniz, 10-15 damla jojoba yağı, 9-10 damla badem yağı ve birkaç damla lavanta yağını karıştırın. Geceleri yatmadan önce yüzünüze nazik hareketlerle sürün. Düzenli kullanım sonucunda cildinizin nem dengesine kavuşacaktır.