Yazın Ardından: Yaz Sonrası Cilt Bakımı İçin İpuçları

Yaz boyunca bronzlaşma ya da güneşin faydalı vitaminlerinden yararlanmak için güneş altında bolca vakit geçirmekten oldukça hoşlanırız. Ancak unuttuğumuz bir şey var; güneş her ne kadar mükemmel görünen bronz tenlerin yaratıcısı olsa da aynı zamanda cildimizin kurumasına neden olan, yaşlanma belirtilerini hızlandıran bir etkiye de sahiptir. Durum böyle olunca yaz sonrasında hırpalanan cildimizi iyi bir bakım sürecine sokmak gerekir.
Güneşin kaybettirdiklerini geri kazanmak, cildinizi eski güzelliğine kavuşturmak için uygulayabileceğiniz bakım önerilerini bu başlık altında derledik. Gelin yaz sonrasında cilt bakımı için uygulanabilecek yöntemlere birlikte bakalım:

1) Lekelerden Kurtulun

Güneş lekelerinden kurtulmak için renk açıcı kremlere ve çeşitli peeling yöntemlerine başvurabilirsiniz. Piyasada kolayca bulabileceğiniz renk açıcı kremlerin içindeki hidrokinon, retinoik asit, artubin gibi maddeler sayesinde cildinizin eski haline kavuşabilirsiniz. Çeşitli peeling yöntemleri sayesinde ise derideki lekeli hücrelerin soyularak atılmasını sağlar aynı zamanda cildin renk hücrelerinin renk üretimini baskılayabilirsiniz.

krem

Cildiniz yaz boyunca sürekli olarak nem kaybeder. Yaz sonrasında ise size, kaybedilen nemi tekrar kazandırmak düşer. Bunun için yaz sonrasında mutlaka iyi bir nemlendirici ya da nemlendirici maske edinmeli ve bunları düzenli olarak uygulamalısınız.

evde-krem-tarifi

3) Bol Su İçin

Yaz boyunca nem kaybeden cildinizin eski sağlığına kavuşması için krem gibi takviyelerin yanı sıra bol miktarda su içmek de oldukça önemlidir. Günde yeterli miktarda içeceğiniz su; cildin kaybolan parlaklığını, pürüzsüzlüğünü ve tazeliğini yeniden kazandıracak, sorunu içten çözmenizi sağlayacaktır.

su-icmenin-onemi

4) Doğru Beslenin

Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız uymanız gereken ilk şeylerden biri doğru bir beslenme programıdır. Güneşin aldıklarını tekrar yerine getirebilmek için E vitamini ağırlıklı besinleri, koyu yeşil yapraklı sebzeleri, siyah çay yerine yeşil çayı, narenciye ailesini ve tahıl grubunu tercih ederek cildinizin tekrar sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

diyet

5) Gece Kremi Kullanın

Yaz boyunca cildiniz güneş ışınlarına karşı epey savunmasız kalmış ve çokça yıpranmış olabilir. Bu durumu toparlamak için yaz sonrasında sadece gündüz değil gece de bakım yapmanız gerekir. Cilt tipinize uygun iyi bir gece kremi edinip güneşin zararlı sonuçlarının iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

el-kremi

6) Dudak Nemlendiricisi Edinin

Her ne kadar bakım kremleri, yüz maskeleri ile cildinizi kurtarmaya çalışıyorsanız da dudaklarınızı bu konunun dışında bırakıyorsanız bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Dudaklarınız da tıpkı yüzünüzün diğer bölgeleri gibi yaz boyunca nem kaybetmiştir, bunun üzerine bir de kış soğukları eklendiğinde dudaklarınız kupkuru olup pul pul dökülmeye başlar. Bu durum ile karşılaşmak istemiyorsanız dudaklarınız için iyi bir nemlendirici ya da bir miktar vazelini düzenli olarak uygulayın ve dudaklarınızı kurtarın.