Bayramda Diş Sağlığını Korumak İçin 6 Öneri

Bayram ziyaretleri denince herkes iyi bilir ki bu ziyaretler sırasında sonsuz bir ikram olacak demektir. Bu ikramların her birinden tadayım derken hem kilo alabileceğinizi hem de diş sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebileceğinizi aman ha unutmayın!

Diş sağlığınızı koruyup çürüklerin önüne geçebilmeniz için şimdi sıralayacağımız son derece basit; ama çok etkili önerilere bir göz atmanızda fayda var.

1. Havuç

Gün boyu yapacağınız bayram ziyaretlerinde diş fırçalamaya vakit bulamayabilirsiniz. Diş fırçalayamadığınız zamanlarda bahane üretmek yerine çözüm üretmeli ve havuca yönelmelisiniz. Yanınızda taşıyacağınız ya da ev sahibinden rica edeceğiniz bir havucu tatlı sonrasında tüketerek diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Az şekerli oluşu ve fazla çiğneme gerekliliği sayesinde dişlerin temizlenmesine yardımcı olan havuç, adeta teşekkür edilesi sebzeler arasında olmayı sizce de hak etmiyor mu?

havuc-yagi

2. Salatalık Tüketin

Diş fırçalayamıyorsanız geçici bir koruma için salatalık yemek, harika bir önlemdir. Şekersiz özelliği sayesinde dişlerinizin temizlenmesine yardımcı olur, bol sulu yapısı sayesinde susuzluğunuzu kolayca giderir.

salatalik-faydalari

3. Peynir

Bayram tatlılarından sonra bir miktar peynir çiğneyerek dişlerinizde biriken zararlı şekerleri etkisiz bir hale getirebilir, kısa süreli ancak çok etkili bir koruma sağlayabilirsiniz.

lor-peyniri3

4. Kereviz

Kereviz çiğnemek; tükürük salgılarını artırmak, diş etlerine masaj yapmak, diş aralıklarının temizlenmesini sağlamak demektir. Çiğ bir kerevizi bir süre çiğneyerek dişlerinizdeki zararlı bakterilerin uzaklaşmasına büyük ölçüde yardımcı olabilirsiniz.

kereviz

5. Elma

Bayram tatlılarından sonra meyve ikramı şahane bir fikir olabilir! Özellikle kabuklarıyla yenen elma, içeriğindeki güçlü maddeler sayesinde dişlerin temizlenip güçlenmesine önemli ölçüde katkıda bulunur.

elma

 

6. Yeşil Çay

İçeriğindeki “katesin” maddesi sayesinde dişlerdeki bakterilerin yok olmasını sağlar. Bayram ziyaretleri sonunda en az bir fincan yeşil çay tüketerek çeşitli diş hastalıklarından korunmanız mümkündür.

yesil-cay3