Ellerinizde Hayat Bulan Enerji: Reiki!

İçinizdeki enerji, şifa kaynağınız olsun! “Nasıl olacak?” diyorsanız Reiki ile tanışın.

reiki

Reiki Nasıl Doğmuştur?

Japonca’da “Evrensel Yaşam Enerjisi” anlamına gelen Reiki, 1900’lü yılların ilk çeyreğinde, şifa yöntemlerine yenilik katmak isteyen Mikai Usui tarafından bulunmuştur. Aslına bakarsanız bu şifa yönteminin kökeninin çok daha eskilere dayandığı düşünülmektedir. Ancak Reiki’yi günümüze ulaştıran gelişme Mikai Usui tarafından sağlanmıştır.

 

Reiki Nedir?

Hastalıkların, bağımlılıkların ve fiziksel rahatsızlıkların dermanı olan Reiki, bir iyileştirme yöntemidir. Tıbbi tedavinin yanı sıra uygulanan Reiki, günümüzde pek çok tıp merkezinde alternatif tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Reiki, sadece fiziksel iyileştirme ile kalmayarak ruhun hırçın dalgalarını süt liman bir denize dönüştürür. Tıbbi tedavinin tamamlayıcı unsuru olma görevini başarıyla yerine getiren Reiki sezgileri güçlendirmekle beraber ruhsal farkındalığın artmasını sağlar. Duygularınıza olumlu yönde hükmeden Reiki daha kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlar.

 

Reiki’yi Kimler Uygulayabilir?

Günümüzde yaklaşık olarak 2 milyon uygulayıcısı olan Reiki’yi uygulayabilmek için herhangi bir din ya da inanç ayrımı olmadığı gibi, yaş ve cinsiyet ayrımı da bulunmamaktadır. Reiki evrensel bir enerjidir ve bu sebeple kimsenin yönetimi altında değildir. Reiki ile dileyen herkes kendi şifacısı olabilir. Reiki yaşam enerjisini artıran bir uygulamadır ve başkalarına uyguladığınızda yaşam enerjiniz düşmez, aksine yükselir.

 

Reiki’nin İlk Adımları – Aura ve Chakra

Aura, insan bedenini çevreleyen elektromanyetik alanlardır. Bu elektromanyetik alanların pek çok önemli fonksiyonu bulunmaktadır. Evrensel enerjiyi vücudumuza alarak yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan chakralar aurada yer alır. Aynı zamanda aura, vücudu koruyan bir kalkan görevi de üstlenmektedir. Eğer sağlam bir auraya sahipseniz, dışarıdan gelecek olumsuz durumlardan etkilenmezsiniz. Ancak auranız yırtılmış veya zayıflamış ise, dış etkenlere karşı direnciniz düşmüş demektir. Auranın farklı katmanları vardır. Bu katmanlar üzerinde farklı fikir ayrılıkları olsa da genel kanı, 4 katman olduğu yönündedir. Bu katmanlar; eterik beden, duygusal beden, zihinsel beden ve ruhsal bedendir. Bu katmanların kendine has özellikleri vardır.

Eterik Beden: Şekil ve boyut olarak fiziksel bedene benzer. Chakralar bu alanda bulunur ve auranın üst katmanlarından gelen enerjiyi bedene alırlar. Eterik bedenin temel görevi, fiziksel bedenin sağlıklı kalmasını sağlamak ve onu evrensel enerji ile bağlı tutmaktır.

Duygusal Beden: Sıvımsı bir yapıya sahip olan bu katman eterik bedenin üzerinde bulunmaktadır. Gökkuşağının tüm renklerini barındıran bu katmanın o anki rengi kişinin duygusal durumuna göre değişim göstermektedir. Kişinin duygusal yapısı bu beden ile ilişkilidir.
Zihinsel Beden: Duygu bedeninin bitiminde başlayıp ruhsal bedene kadar uzanan bu katmanın rengi sarıdır. Fikirlerimizin yapısı ve düşünce formları bu bedende bulunduğu gibi, hastalıkların büyük bir çoğunluğu da zihinsel bedenden kaynaklanır. Zihinsel bedeninin en önemli özelliği, zihinsel beden güçlü olduğunda başkalarının etkisinde kalınmamasıdır, kararlar kişinin özgür iradesi ile alınır. Ancak zihinsel beden zayıflarsa, başkalarının etkileri, alınan kararlarda kolayca hissedilebilir. Aynı zamanda olumsuz düşünceleri elemek ve olumlu düşünceleri yerleştirmek zihinsel bedenin görevidir.

 

Ruhsal Beden: Ruhsal bedenin titreşimi diğer bedenlere oranla daha yüksektir. Bu sebeple algılanması da daha zordur. Ruhsal beden kişinin bütün ile bağlantısını simgeler. Huzur ve sükunetin de sağlayıcısıdır.

 

Peki ya Chakralar?

Auranın 7 ana enerji merkezi vardır. Bu enerji merkezleri chakralardır. Her chakra vücudumuzda bulunan salgı bezleriyle bağlantılıdır.

Yedi Chakra ve İşlevleri:

1.Kök ChakraKök chakra güven ve güvensizlik ile ilgili duygulardan etkilenir. İnsanlara güvenle yaklaşmanız kök chakranızı olumlu yönde etkiler. Ancak güvensizlik hissettiğinizde kök chakranız bloke olur. Kök chakranız adrenalin bezleriniz ile ilişkilidir.

 

2. Sakral ChakraKendinizi kalıplarla sınırlandırmamanız ve ön yargılardan arınmanız sakral çakranızın çalışmanızı olumlu yönde etkilemektedir.

 

3. Solar Pleksus Chakra

İradenizi kullanma şekliniz ve amaçlarınıza ulaşmak için kullandığınız yöntemler Solar Pleksus Chakra ile ilişkilidir. İradenize hakim olmanız bu chakrayı olumlu yönde etkileyecektir.

 

4. Kalp ChakrasıKalp chakrasını etkileyen en önemli etken sevgidir. Sevgi alışverişi ve sevgi anlayışı kalp chakrası ile ilişkilidir.

 

5. Boğaz ChakrasıBoğaz chakrasını etkileyen en önemli etken dürüstlüktür. Kendinize karşı ve çevrenize karşı dürüst olmanız bu chakranın düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

 

6. Alın Chakrası (3. Göz Chakrası)

Bu chakra sezgilerle bağlantılı olan chakradır. İçinizdeki sese kulak verdiğinizde bu chakra düzenli olarak çalışır.

 

7. Taç ChakrasıEvrensel enerjiyi aldığınız yer olan Taç Chakrası yaşamınızdaki dengeler ile doğrudan ilişkilidir.

Reiki Nasıl Öğrenilir?

 

Reiki bir master aracılığı ile uyumlama işlemiyle aktarılır. Ancak bu enerjiye kanal olmaya, kendinize ve başkalarına şifa dağıtmaya, yardım etmeye istekli ve niyetli olmalısınız. Birinci dereceyi elde ettikten sonra Reiki terapisti olarak şifa verebilirsiniz. Sadece ellerinizi problemli bölgelere götürmeniz yeterlidir.

 

Reiki Dereceleri Nelerdir?

Geleneksel Usui sisteminde 3 değişik uyumlama sistemi vardır.

1. Derece: Bu eğitimde kendinize ve başkalarına Reiki vermek için gerekli olan temel pozisyonları öğrenirsiniz. Reikinin kurallarını öğrenerek Reiki enerjisine kanal olmak için bir uyumlama yapmanız gerekmektedir. Uyumlamanın ardından Reiki verebilirsiniz.

2. Derece: Bu derece derin bilgi anlamına gelmektedir. Üç adet kutsal Reiki sembolü öğrenecek ve bu sembollerin kullanılabilmesi için bir uyumlama yapacaksınız. Bu uyumlama ile sezgi yeteneğiniz ve şifa gücünüz artacaktır. Semboller aracılığıyla zaman ve mekandan bağımsız olarak uzaktan tedavi yapabilirsiniz. Kişilerin bilinçaltına inerek kişileri mental düzeyde tedavi edebilirsiniz.

3. Derece (Üstadlık Derecesi) : Reiki ile ilgili çok derin bilgilerin verildiği, sorumluluk gerektiren bir düzeydir. Reiki meditasyonu, Reiki kristalleri gridi oluşturma öğretilir. Bir senelik öğrencilik süresinin ardından, “Tebrikler!” artık bir Reiki Masterısınız.


 Zamandan Tasarruf Kılavuzu: Yazıyı okudunuz ve hemen Reiki yapmak geldi içinizden. Ama buzdolabı da bir yandan acı acı sesleniyor “içim bomboş” diye. Siz Reiki’ye başlayın, buzdolabının sesini Migros Sanal Market kısar. Nasıl mı? Çok kolay! Reiki’ye başlamadan öncewww.sanalmarket.com.tr’den siparişinizi oluşturun siz odaklanırken sipariş kapınıza gelsin.