Hafta Sonu Rahatlamak Lazım: Bu Bitkiler Ruh Sağlımıza #iyigelecek

Geldik koca bir haftanın daha sonuna. Bugün en güzel günlerin başlangıcı; hoş geldin Cuma! 🙂 Hafta sonuna geçmenin verdiği rehavete bir türlü erişemiyor ve kafanızı hala işe güce takıyorsanız, bitkilerin mucize etkilerini deneyebilirsiniz. Her yerde rahatça bulabileceğiniz bitkiler ile hafta sonuna yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz. Sizin için araştırdık.

1- Kalp ritmini düzene sokup, bizi rahatlatan bir ağacın meyvesi ile başlayalım. Sık rastladığımız bir şey olmasa da kalbi rahatlatıp endişelerimizden kurtulmamıza yardımcı olabilir; ekşi muşmula. Diğer adı da alıç meyvesi.

kalp

2- Doğal antidepresan olarak anılacak kadar iddialı bir bitkide sıra; kedi otu kökü. Özellikle uyku sorunu yaşayanlardansanız bu bitki tam size göre. Fazla tüketildiğinde sersemliğe bile neden olabiliyormuş. Aman dikkat!

uyku

3- Eğer kaygı bozukluğu yaşıyor ve sebepsiz yere içinizi bir endişe kaplıyorsa sarı kantaron mucizesi ile tanışmanın tam sırası. Sizi sakinleştirir ve uykuya geçişinizi daha kolay kılar.

uyku

4- Lavanta ile devam edelim. Lavantanın rahatlatıcı etkisi malum. Lavanta yağını ellerinize sürmek ve koklama  bile size iyi gelecektir. Lavantanın mucize faydalarını okumak için tıklayın.

lavanta

5- Yatıştırıcı etkisi ile bir diğer şifalı bitki melisa otu. Melisayı kaynatıp suyunu içerek, hafta sonuna rahat ve dingin bir geçiş yapabilirsiniz.

ev_yapimi_cay

Bu otları nasıl tüketeceğinize gelince. Bitkileri kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Eğer içecek olarak tüketmek istemiyorsanız özellikle lavantayı yağ ya da kuru olarak satın alabilirsiniz. Kuru lavanta yapraklarını bir poşete koyup yastığınızın altına koyun, uykuya mışıl mışıl dalabilirsiniz.