Küçük Bi’ Gastronomi Turu: Kaşık Kaşık Anadolu

Gastronominin atası Fransızlar olabilir. Mutfakları şahane, bin bir çeşit lezzete ev sahipliği yapıyor da olabilirler. Hatta ve hatta sizin favori yemeğiniz suşi de olabilir. Olsun… Globalleşen dünya ile birlikte damak tatlarımız da globalleşti artık. İnsanlara yemek beğendirmek zor hale geldi. Yedisinden yetmişine herkes gurme olduğunu iddia etmeye başladı.

Ev hanımları dertli, akşama evde ne pişireceğim derdi sardı onları da. Bekarlar zaten malumunuz. Dışarıda yemekten yürekleri soldu. Evde yapabileceğimiz yemekler de sınırlı tabi. Yemeklere tat katacak yeni fikirlere ihtiyacımız var. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok aslında. Anadolu’da yüzlerce senedir var olan binlerce tat var. Tabi şimdi size evde “kuyu kebabı” yapın demeyeceğiz, korkmayın. Yolunu bulursanız onu da yapabilirsiniz tabi ya da MigrosTV şefimiz eminiz sizler için onun da bir formülünü bulur  😉

anadolulezzetleri

Biz size daha kolay ve paketlerde sunulmuş halde Anadolu Lezzetleri sunacağız ve onlarla yapılan tariflerle geleneksel damak tadınızın yeniden canlandığını hissedeceksiniz. İşte Migros raflarında bulabileceğiniz Anadolu Lezzetleri serisinde yer alan ürünlerle hazırlayabileceğiniz 5 alternatif tarif.

Tarhana Cipsli Hindi

Çıtır pane harcı da neymiş. Siz önce tarhana cipsli hindinin tadına bakın, sonrasını tekrar konuşalım.

tarhana-cipsli-hindi

Sıkma Tarhana Çorbası

Tarhana çorbasını sevmeyen zaten yok ama durun bir dakika! Kahramanmaraş’a özgü “Sıkma Tarhana Çorbası“nı denediyseniz eğer esas tarhana çorbasını şimdi içtiğinizi fark edebilirsiniz.

tarhana

Etli Firik Pilavı
Pirinç pirinç nereye kadar? Anadolu’nun sağlık deposu firik bulguruyla hazırlanan pilavları yerken aklınızdaki kalori hesaplarını silebilirsiniz.

etli-firik

Trakya Erişte 

Trakya bölgesinde, kışlık hazırlıklar için el emeği göz nuru olarak yapılan Trakya eriştesi sizi büyük zahmetten kurtararak hazır paketleriyle evinize geliyor. Bu tat için kışı beklemenize gerek yok! Salatada, çorbada; yaz, kış her mevsim tüketebileceğiniz bir lezzet.

eriste

İspir Kuru Fasulye

Tüm dünya mutfaklarında yer alan, Erzurum yöresinde yetişen İspir fasulyesi, neden sizin tencerenizde de kaynamasın? Uzun uzadıya aramanıza, Erzurum’a gitmenize gerek yok. Migros raflarından bu lezzete ulaşabilir, harika tariflerimizi deneyebilirsiniz.

Kuru Fasulye Yemeği Tarifi

Sınırlı sayıda üretilen pek çok Anadolu Lezzeti ürünlerine Migros raflarından ulaşarak, siz de evinizde bir şark ziyafeti yaşayabilirsiniz.