Kahve Yanına Tadımlık Lokmalar: Truff

Kahvesi Migros’tan, tatlısı da MigrosTV’den! Sadece Migros’ta olan Tchibo ve Carte Noire kahve çeşitlerini denediniz mi? Henüz denemediysen işte size fırsat, yanına yakışacak tarifimiz ise burada!

Aslında onlar birer lezzet topu, çikolata yaramazlığı. İnce ince doğranan kuvertür çikolata çeşitleri ya da küçük küplere ayrılan çikolatalar ile hazırlayabileceğiniz truff tarifi içerisinde yok yok. Kısık ateşte kaynatılan krema ile karıştırılan çikolata ve kek parçaları bütünleşip küçük toplara ayrılıyor. Kakao, rendelenmiş Hindistan cevizi ya da haşhaş tanelerine bulandıktan sonra bekletmeden servis ediliyor.

Kahvenin yanına çok ama çok yakışıyor.

Truff Tarifi

24 adet

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 5 dakika

Malzemeler:

300 gram bitter çikolata

300 gram çiğ krema

100 gram kakaolu kek

½ çay kaşığı tarçın

100 gram fındık içi

Üzeri için:

4 yemek kaşığı kakao

Püf noktası:

Kakaolu kek yerine bisküvi kırıkları kullanarak da truff hazırlayabilir, farklı kuru yemiş ve meyve parçalarına yer verebilirsiniz.

Servis önerisi:

Küçük toplar halinde hazırladığınız truff’leri kakao yerine haşhaş tohumları, rendelenmiş Hindistan cevizi ya da susam tanelerine bulayarak da servis edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Küçük bir sos tenceresine aldığınız kremayı kısık ateşte kaynatın. Ocaktan aldığınız kremaya küçük küplere ayırdığınız bitter çikolatayı katıp bir çırpıcı yardımıyla karıştırın.

Küçük parçalara ayırdığınız kakaolu keki kremanın sıcaklığıyla eriyen çikolataya katıp karıştırma işlemini sürdürün.

İnce kırılmış fındık içi ve toz tarçın ilavesiyle tatlandırın. Hazırladığınız karışımı kapağı kapalı kapta, buzdolabında 6-8 saat aralığında bekletin.

Küçük parçalara ayırıp avuç içinizde yuvarladığınız çikolatalı karışımı derin bir tabağa alıp kakaoya buladıktan sonra bekletmeden servis edin.