Davetkâr Meksika Mutfağına Cüretkâr 9 Tarif!

9 bin yıl öncesine gittik, döneceğiz!

Kakao, vanilya, avokado, domates, çili, yer fıstığı ve mısırın anavatanına acıklı bir yolculuğa ne dersiniz? 9 binli yıllardan beri her geçen gün daha da lezzetlenen Meksika mutfağına konuk oluyoruz. Acıklı dediysek sakın endişelenmeyin çünkü bu acıyı çekmek çok lezzetli. Anahtar kelimelerimiz; acı, baharat, sos, lezzet. Şimdi şu 9 tarife sıkı sıkı tutunun; Meksika‘da bir arkadaşa bakıp çıkmaya gidiyoruz!

1- Fırında Acılı Tortilla Tarifi

Acıyı fırınlamaya ne dersiniz? Meksika denince ilk akla gelen lezzetlerden birini hazırladık. Mayasız, ince ve yassı olan; mısır unu veya beyaz undan yapılan bir ekmek çeşidi; tortilla.

2- Tatlı Mısır Keki

Tabi hayatın ‘tatlı’ yanları da yok değil. Özellikle bir ‘5 çayı sevenler‘ olarak kek tariflerine pek meraklıyız. Bu sefer geleneksel kek tarifi değil Meksika’ya özel kek tarifi ile çayınıza eşlik edelim istedik. Tatlı mısır kekine ne dersiniz?

Tatlı Mısır Keki

3- Acılı Meksika Fasulyesi Tarifi

Meksika mutfağının geleneksel lezzetlerinden birinde sıra; Meksika fasulyesi. Tarifin yapımı çok kolay, içeriğini biz böyle yaptık ancak tamamı sizin hayal gücünüzle sınırlı. Şöyle linke bir tık rica edelim 🙂

Acılı Meksika Fasulyesi Tarifi

4- Meksika Çorbası Tarifi

Yazımızın başında söylemiştik; domatesin anavatanına gidiyoruz diye. Gün bugündür! Domates, soğan ve çili biber ve daha pek çok lezzetle harmanlanan Meksika’nın geleneksel çorbasında sıra. Buyurun!

Meksika Çorbası Tarifi

5- Meksika Fasulyeli Salata Tarifi

Diyet yapan dostlarımızı da unutmadık. Meksika’nın meşhur fasulyesile pratik salata tarifi hazırladık. Bu özel lezzet için sizi bu linke alalım.

Meksika Fasulyeli Salata Tarifi

6- Tavuklu Quesadilla Tarifi

Tortilla ekmeğinin kardeşi ile devam edelim; QuesadillaMeksika’nın geleneksel ekmek çeşitlerinden biri olan Quesadilla ile nefis bir tarif hazırladık; bir de içine tavuk koyduk ki değmeyin lezzetine!

Tavuklu Quesadilla Tarifi

7- Guacamole Avokado Sos Tarifi

Meksika’nın tüm lezzetlerini harmanladığımız bu tarifte avokadodan jalapeno biberine kadar pek çok lezzet sizi bekliyor. Avokado sos nasıl yapılır görmek için şu linke tıklamanız yeterli! Birbirinden özel sos tarifleri MigrosTV’de!

Guacamole Avokado Sos Tarifi

8- Salsa Sos Tarifi

Avokado sosunun ardından Meksika’nın geleneksel sos tariflerinden biri ile devam edelim. Adıyla davetkâr, tadıyla cüretkâr enfes salsa sosu tarifi burada sizi bekler.

Salsa Sos Tarifi

9- Avokado Yatağında Meksika Köftesi Tarifi

Meksika mutfağının tropikal lezzetlerinden biriyle karşınızdayız. Türk mutfağının da en çok tercih edilen yemeklerinden biri olan köfte ile Meksika’nın kavurucu ve tropikal iklimi buluştu. Ortaya enfes bir tarif çıktı.

Sözlerimize bir Meksika atasözü ile son verelim:

“Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan.”

Sofranız bereketli, kahkahanız şiddetli olsun! 😉