Eyvah Hava Soğudu: Daha Sağlıklı Bir Kış İçin Size Söyleyeceklerimiz Var!

Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası ülkemizi kasıp kavurmadan önce önlemimizi alalım dedik. Grip aşısı işe yarar mı soruları ile yoğrulduğumuz şu günlerde, biraz doğal yollarla kendimizi koruma altına almanın yollarını araştırdık. İsterseniz önce lezzetli bir grip kovan çayı tarifi ile başlayalım; bir yandan çayımızı yudumlayalım bir yandan kışın sağlıklı kalmanın yollarını paylaşalım. Grip kovan çayı nasıl yapılır sorusunun sıcacık yanıtı için tıklayın.

gripkovan_çay

Kural 1: D Vitamini İçin #haftadaikigünbalık

Kısalan günler, D vitamini ihtiyacımızı karşılamaz oldu. Ancak D vitamini özellikle soğuk havalarda oldukça önemli. Peki D vitamini alabileceğimiz gıdalar hangileri? Balıklar! Haftada iki gün balık yiyerek hem sağlıklı beslenebilir hem de vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri almış olursunuz. Sizin için hazırladığımız balık tariflerine mutlaka bir göz atın deriz.

balik

Kural 2: Gökkuşağı Renklerini Yiyin!

Şöyle ki… Turfanda olan tüm renkli sebzeler dostunuz olsun; kırmızı biber, brokoli, karnabahar, turp, havuç, portakalVitamin deposu meyve ve sebzeleri tezgahınızdan ayırmayın. Farklı tarifler ile sofralarınızı renklendirin!

sebze-guveci

Kural 3: Kan Şekerinizi Dengeleyin!

Bunun temel nedenlerinden biri sinir sisteminizin de sakinleşmesi olabilir. Kış depresyonuna bağlı olarak kan şekerinizin düşmesinden sebep sinirleriniz gerilebilir ve gergin olabilirsiniz. Bunu önlemek için sık sık az az yemeği ihmal etmeyin. Sağlıklı ara öğün, sizi gün boyu enerjik tutacaktır. Mesela cevizli enerji bara ne dersiniz?

cevizli-enerji-bar

Kural 4: C Vitaminini Depolayın!

C vitamini içeren meyveler denince ilk akla gelen şüphesiz portakal. Evet, portakal iyi bir seçim ancak portakaldan rol çalan  C vitamini bombası yiyecekler de var. Duyunca şaşırdık, siz de şaşırmak isterseniz şu yazımıza bir göz atın deriz. Bu arada konu portakaldan açılmışken paylaşmadan edemedik, portakallı yoğurtlu tart tarifimizi izlemiş miydiniz?

portakallı tart

Kural 5: İçinizi Temiz Tutun!

Gönlünüzü de ferah 🙂 İşin psikolojik boyutunu temenni edebiliriz ancak, fakat fiziksel boyutu için bir şeyler önerebiliriz. Vücudunuzu ara ara toksinlerden arındırmak da sağlıklı kış önerilerinden. Örneğin detoks. Sporcu kimliği ve sağlıklı yaşam çalışmalarıyla tanınan ‘Herkes İçin Spor Federasyonu’ resmi sözcüsü ve lisanslı atletEce Vahapoğlu‘ndan şahane bir detoks önerisi var. İzlemek için tıklayın.

Sodalı Detoks İçeceği Tarifi